Merkez Bankası'ndan Döviz Açıklaması Geldi!

Merkez Bankası, ABD ile yaşanan vize krizi sonrası yükselen dolar ve euro paritesinin ardından açıklama yaptı.

 Merkez Bankası'ndan Döviz Açıklaması Geldi!
09.10.2017 - Pazartesi

Merkez Bankası, ABD ile yaşanan vize krizi sonrası yükselen dolar ve euro paritesinin ardından açıklama yaptı.

ABD ve Türkiye arasında oluşan karşılıklı vize krizi özellikle, ekonomik çevreler tarafından dikkatle takip ediliyor.  Bu gelişmeler yaşanırken bir taraftan siyasi bir taraftan da ekonomik , gelişmeler yakından izleniyor.  Öte yandan Dolar/TL, ABD ve Türkiye'nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması ardından ABD ile ilişkilerin gerilmesiyle dün gece likit işlemlerde 1 Ocak 2017'den beri en yüksek olan 3.9223'e kadar geldikten sonra 3.70 civarında bulunuyor. Merkez Bankası ise, ABD ile yaşanan vize krizi sonrası yükselen dolar ve euro paritesinin ardından açıklama yaptı.

Bu yöndeki ekonomik dengelere ait ilk açıklama Merkez Bankası’ndan geldi: "Jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici etki var yakından izliyoruz. Döviz likiditesi ile ilgili sıkıntı yok, döviz tevdiat hesapları en yüksek seviyede" denildi.

Merkez Bankası'ndan, Vize Krizi sonrası  Döviz Açıklaması!

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, TL'deki sert dalgalanmaların ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından dile getirdi. Döviz piyasalarında yaşanan sert hareketlerden sonra Merkez Bankası'ndan açıklama geldi.  Uysal, TL'deki sert değer kaybı ardından sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini kaydetti.

Uysal, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz. Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor” diye konuştu.

Uysal: “Yurtiçinde yerleşiklerin kıymetli maden depo hesapları dahil yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 29 Eylül ile biten haftada; 165.5 milyar dolar ile 15 Eylül'deki 167.5 milyar dolarla görülen tarihi rekorun sadece 2 milyar dolar altında bulunuyor. Mevcut durumda reel kur seviyesi açısından baktığımızda TL zaten oldukça zayıf ve rekabetçi seviyelerde" dedi.

Fırsat Projeleri