Mega Projelere Garantili Fon!

Müteahhitler yapılacak mega projeler için özel bir fon ya da sigorta sistemi istiyor. İşte detaylar...

Mega Projelere Garantili Fon!
08.08.2017 - Salı

Sözcü’nün haberine göre büyük müteahhitler tahsilat süreci riskli olan mega projeler için garanti istiyor. 

Büyük müteahhitlere köprü, otoyol ve havaalanı gibi mega projeleri yapan şartnamelerle sağlanan garantiler de yetmedi. Devletten alacaklarını sağlama bağlamak için müteahhitler şimdi de bu projelere özel bir fon ya da sigorta sistemi kurulmasını talep ettiler.


Mega proje olarak ifade edilen otoyol, köprü, tünel, havaalanı, şehir hastaneleri ve tüp geçit gibi büyük projeleri hükümet, doğrudan özel sektöre yaptırıp bütçe açıklarını ileriki yıllara yığmaya çalışıyor. Bu amaçla geliştirilen yap-işlet, yap-işlet-devret, yap-kirala-devret gibi kamu özel işbirliği (KÖİ) yöntemleriyle bugüne kadar ihale edilen projelerin sözleşme değeri 123 milyar doları aştı.


Fon Gerekiyor


Çeşitli garanti sistemlerin uygulan mega projeler kapsamında müteahhitlerden köprü, tünel ve otoyol yapanlara araç garantisi, hastane yapanlara hasta garantisi, elektrik santrali yapanlara da elektrik alım garantisi veriliyor.


Türkiye bütçesi üzerinden alacaklarına garanti verilmesine rağmen, müteahhitlerin, 20-25 yılı bulacak tahsilat sürecini ‘riskli' buldukları, bu nedenle de daha güçlü garanti istedikleri öğrenildi. Bu taleplerini Türkiye Müteahhitler Birliği'nin (TMB) basına kapalı toplantısında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'ye ileten müteahhitlerin, KOİ kapsamındaki alacakların ya sigorta ettirilmesi ya da bu amaçla sadece müteahhitlere ödeme yapacak şekilde özel bir fon kurulmasını istedikleri bildirildi.


Kredi Borcunu Devlet Üstlenecek


Sözleşme döneminde hükümetler değişse de her yeni gelen hükümet bu paraları ödemek zorunda kalacak. Hükümet, ayrıca bu şirketlerin yurtdışından getirdikleri milyarlarca dolarlık döviz kredilerine de Hazine garantisi sağladı. Dolayısıyla yurtdışı kredisini ödeyemeyen şirketlerin borcu da devletin sırtına kalacak.
 

Fırsat Projeleri