Mahalli Yerleştirme Sınavı, Konut Piyasasını Hareketlendirdi!

TEOG’un yerine gelen Mahalli Yerleştirme Sınavı, velileri şimdiden satılık ve kiralık ev aramaya koyuldu.

Mahalli Yerleştirme Sınavı, Konut Piyasasını Hareketlendirdi!
14.11.2017 - Salı

TEOG’un yerine gelen Mahalli Yerleştirme Sınavı, velileri şimdiden satılık ve kiralık ev aramaya koyuldu.

TEOG’un yerine uygulanacak olan Mahalli Yerleştirme Sınavı, çocuklarını iyi okullara göndermek isteyen aileler, şimdiden satılık ve kiralık ev arayışına koyuldu. Söz konusu yeni uygulama nedeniyle, Velilerin hareket getirdiği semtler arasında ise Şişli, Beylikdüzü, Kartal ve Ataşehir yer alıyor. Yeni uygulama kapsamında eğitim sistemine göre, TEOG’un yerine gelen Mahalli Yerleştirme Sınavı sayesinde, 600 ila 800 adet lise belirlenecek. Bu uygulamaya göre, öğrenciler evlerinin yakınında yer alan liselere sınavla girecek. 

Durum böyle olunca veliler de, 2018-2019’da devreye alınacak olan yeni sistem öncesinde bu tür okulların konumlanacağı semtlere taşınmak için emlakçıların kapısını çalmaya başladı. Online emlak satışı ve kiralama sitelerinde en çok aranan kelimeler arasına lise ifadesi girdi bile. Bu arada emlakçılar da ailelere öğrencileri başarılı olan ünlü liselerin yakınında yer alan  konutları göstermeye başladı. Bahsi geçen okullar, fen ya da proje alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin bu özel konseptli okullara girmelerini sağlamak adına ailele harekete geçmiş durumda.

Öğrencilerde Sınav, Velilerde Ev Telaşı!

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, Mahalli Yerleştirme Sınavları’ndaki ana amacın TEOG’da olduğu gibi öğrencinin özel olarak hedeflediği okula girmesi olduğunu anımsattı. Erilkun, “Bunun için 5 tercih hakkı bulunan aileler tercihlerinin bulunduğu lokasyonlarda, bahar dönemindeki fiyat artışlarından etkilenmemek amacıyla şimdiden kiralık ev arayışına başladı” diye konuştu. 

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, velilerin kiralık ev arayışlarının Avrupa Yakası’nda ağırlıklı olarak Beşiktaş, Mecidiyeköy ve Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy, Kartal ve Ataşehir lokasyonlarında arttığına işaret etti. Erilkun, “Yeni sistemle tercih edilen lisenin, devamındaki eğitim kurumu ile paralel olması hedeflendiği için aslında Mahalli Yerleştirme Sınavı ile yapılan tercih büyük oranda lise sonrasındaki eğitimi de şimdiden belirlemiş olacak. Beylikdüzü, Avcılar ve Ataşehir’deki 1+1 dairelerde gerçekleştirilen kiralama yerine satın alma tercihi yeni yılda çok daha fazla görülecek. Bazı bölgelerde gayrimenkulü satın almak cazip olacak.” Dedi.

Aileler Acele Edip Zarar Etmesin!

Ailelerin şimdiden acele etmemesi gerektiğine işaret eden İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, sınavla öğrenci alacak liselerin  de henüz ilan edilmediğine dikkat çekti. İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Kentsel dönüşümden dolayı çok sayıda ev stoku var. Kiraların düşme eğilimi görülüyor. O nedenle, aileler ev kiralarken söylentiler nedeniyle zarar etmesin. Eğer birkaç lisenin toplandığı belli lokasyonlar olursa, orada yerel artışlar mümkün olabilir. Ancak, genelde bir kira ya da ev satışında liseden dolayı fiyat artışını beklemiyoruz”  şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri