Mahalle Bazlı Dönüşüm, Vatandaşa İlaç Olacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İmar Barışı düzenlemesi ile ilgili bilgi vererek. "Mahalle bazlı dönüşüm sistemiyle artık hem vatandaşın, hem de bu işi yapan müteahhitlerin karşı karşıya gelmeleri sonlanmış olacak" dedi.

Mahalle Bazlı Dönüşüm, Vatandaşa İlaç Olacak!
02.05.2018 - Çarşamba

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İmar Barışı düzenlemesi ile ilgili bilgi vererek. "Mahalle bazlı dönüşüm sistemiyle artık hem vatandaşın, hem de bu işi yapan müteahhitlerin karşı karşıya gelmeleri sonlanmış olacak" dedi.

Gündemdeki imar barışı ile ilgili bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, mahalle bazlı dönüşüm sistemiyle sorunların ortadan kalkacağını belirtti.  Özhaseki: "Her yıl ortalama 500 bin binanın yıkılıp yeniden yapılmasını planlıyoruz, en az 100 - 150 milyar TL paranın piyasaya girmesini sağlacak, bu da ekonomik olarak bizi canlandıracaktır" dedi.

Elektronik Sistem Geliyor

"Arsa sahibi bir bina yapılırken, bir bina denetim firmasıyla anlaşır, ama ancak bu böyle yapılmıyor, bu konuda şahibeler var, artık elektronik sisteme geçip, bunları sıraya dizelim. Artık elektronik ortamda, kim kime denk geliyorsa, onlar birbiriyle ilişkilerini kursunlar" diyen Özhaseki, şöyle devam etti:  "Müteahhit inşaatını denetleyen kişiyi satın almış oluyor. Beni denetle diye para veriyorsunuz, seçenekleriniz var, sizi hakkıyla denetlemesini bekleyebilir misiniz? Dürüstçe yapanlar da var şaibelerin sıkıntıların olduğu yerler de var. Elektronik olarak sıralı yerler olsun. Yapı sahibinin karşısına kim çıkıyorsa o denetlesin, açık pazarlıkla firma aramasın. Fiyatı sabitliyoruz. Eskiden yüzde 1.5'tan başlardı şimdi sabitledik. Bakanlığa yatırılan para daha sonra ilgili firmaya veriliyor. Denetim ile yapan arasındaki bağı kesiyoruz. Bu okulun okulunu okuyan teknik öğretmenler, yüksek öğretmenlerimizle ilgili de sıkıntılar vardır, onlar da bu tür şeylere imza atıyorlardı, sonra sıkıntı çıkıyordu, inşallah bu sorunu da ortadan kaldıracağız"

“Vatandaş ve Müteahhit Artık Karşı Karşıya Gelmeyecek”

İmar barışının kentsel dönüşümde sunacağı kolaylıkları anlatan Mehmet Özhaseki, şöyle konuştu: "Bizim yapmış olduğumuz bir durum tespiti var, elimizde ne kadar stok var onu tespit etmeye çalışıyoruz, depreme dayanıklılıkla da ilgili, tam olarak iskanları alınmış binaların da dayanıksız olduğu görüldü. Bizim yaptığımız bir çalışma var, şehircilik şurası adı altında, bunun bir başlığı da kentsel dönüşüm başlığıydı, bundan sonra hızlanacak olan kentsel dönüşümün temel esaslarını belirledik, bizim aldığımız bir takım kararlar var, belediyeleri artık vatandaşla muhattap edeceğiz, belediyeler vasıtasıyla iş yaptırmaya çalışacağız. Vatandaşla sıkıntı olan Fikirtepe gibi örneklerin önüne geçmeye çalışacağız. Mahallenin bir merkezin olduğu bir takım mahalleler ortaya çıkacak. Belediyelere yüzde 0 kredi verirken malzemeler yerli ve milli olursa vereceğiz. vatandaşla müteahhitin karşı karşıya geldiği, Fikirtepe gibi örnekler de artık sonlanmış olacak. Biz belediyelerle yaptığımız çalışmalarda milli ve yerli ürünleri kullanıyoruz, yoksa başka yerden alınmış ürünün bize de ekonomimize de bir faydası yok."

Gayrimenkul Sektörüyle ilgili 8 yılı aşkın süredir emlak haberleri hakkında bilgiler sunuyor.