Limak'tan Yeni Girişim

Gayrimenkul ve enerji sektöründe adından söz ettiren Limak, Çetin Hidroelektrik Santrali projesini satın aldı.

Limak'tan Yeni Girişim
21.09.2017 - Perşembe

Gayrimenkul ve enerji sektöründe adından söz ettiren Limak, Çetin Hidroelektrik Santrali projesini satın aldı. Satışa ilişkin yapılan bilgilendirmede iş güvenliği nedeniyle inşaatına devam edemeyen Norveçli Statkraft tarafından satışın gerçekleştirildiği bildirildi.

Dünya genelinde faaliyetleriyle Türkiye'nin gururu holdinglerden Limak Grubu enerjide de girişimlerine devam ediyor. Grup son olarak enerji üretiminde ciddi söz sahibi olacak. Limak Enerji Grubu, Norveçli Statkraft tarafından inşaatı durdurulan Çetin Hidroelektrik Santrali  (HES) projesini satın aldığını açıkladı.

Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre enerji sektöründe liderliğe oynayan Limak Enerji Grubu son hamlesiyle üretim kapasitesini de artıracak. Siirt ilinde inşaatının iş güvenliği nedeniyle durdurulduğu yönünde iddialar olduğu kaydedilirken, Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin 527 MWm (517 MWe) kurulu güç potansiyeli olduğu aktarılıyorr.

Yine habere göre Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesinin devriyle alakalı olarak kamu tarafındaki izin ve benzeri bürokratik süreçler de tamamlanırken, daha sonra taraflar, projenin devir fiyatı üzerinde anlaşma sağladı ve Limak Çetin Barajı ve HES projesinin lisans sahibi konumundaki Çetin Enerji AŞ’yi devraldığı bildirildi.

Bu arada Limak Enerji, Çetin Enerji’yi devraldıktan sonra baraj ve hidroelektrik santrali projesinin inşaat çalışmalarına yeniden başladı. Söz konusu projenin 2020 yılında tamamlanıp elektrik üretimine geçmesi planlanıyor.

Fırsat Projeleri