Köy Konakları'nın Maliyeti Açıklandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şile'nin 2 ayrı köyüne yapılan 'Köy Konakları'nın maliyetinin 4.5 milyon TL olduğu bildirildi.

Köy Konakları'nın Maliyeti Açıklandı
18.08.2017 - Cuma

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Şile'nin 2 ayrı köyüne yapılan 'Köy Konakları'nın maliyetinin 4.5 milyon TL olduğu bildirildi.

Şile'de incelemelerini sürdüren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı kadir Topbaş, modern hayvancılık müjdesi verdi. İncelemeler sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, "Sanayi siteleri gibi birkaç köyün ortak alanında hayvan ahırları yapalım. Orada atıklar için arıtma, biogaz ve gübre elde etme sistemi kuralım. Köyler de temiz kalsın" şeklinde konuştu.

Kadir Topbaş, Şile'de yapılan yatırım ve projeler hakkında, "Maalesef yılların ihmali bir anda çözülmüyor. İstanbul bir ülke, birçok ilçesi bir şehir ölçeğinde. İBB olarak Şile’nin köylerine kadar içme suyu ve doğalgaz getirdik. Altyapı sorunlarını çözdük. Köylere meydanlar, çeşmeler yaptık. Şimdi köy konakları yaptırmaya başladık. Bize gelen her talebi inceletiyoruz ve uygunsa yapıyoruz. İBB olarak sadece bu yılki yatırım bütçesi 16,5 milyar lira. İstanbul’un her noktasına çok önemli yatırım ve hizmetler götürüyoruz. Arkadaşlarımdan Türkiye’de bir ilk olacak bir proje çalışması istedim. Sanayi siteleri gibi birkaç köyün ortak alanında hayvan ahırları yapalım. Ahırları bir noktaya toplayalım ve yakın birkaç köy hayvanlarını buraya getirsin. Orada atıklar için arıtma, atıklardan biogaz ve gübre elde etme sistemi kuralım. Hayvancılık ve sütçülük orada yapılsın. Düşünün, orada herkesin ahırı var ve hayvanlara orada bakıyor. Medeniyet bu. Bu proje köylerimizin kalkınmasına büyük katkı verecek. Orman Genel Müdürlüğü’nden hayvancılık yapılabilecek böyle yerlerin tahsisini almaları halinde belediye olarak bu çalışmayı yapacaklarını yada bu işi yapmak isteyen köylülere verebilecek" ifadelerini kullandı.

KÖY KONAKLARI'NI YERİNDE İNCELEDİ

Başkan Topbaş, Gökmaslı Köyü'nü de ziyaret etti. Vatandaşların sorularını cevaplayan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Üvezli Köyü’nde inşa edilen köy konağını yakından inceledi. Köy konaklarında konferans ve toplantıların verileceğini aktaran Topbaş, köylülerin düğün, nişan ve kına gibi etkinliklerini yapabileceğini ve ürettikleri ürünlerini burada pazarlayabilmeleri amacıyla hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Şile’nin 2 ayrı köyüne yaptıkları köy konaklarının maliyetinin 4,5 milyon lira olduğunu da belirten Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Üvezli’de çok kaliteli ve güzel bir köy konağı ortaya çıkıyor. Misafirlerinizi ağırlayacağınız, sohbet edip düğün dernek yapabileceğiniz bir yapı ortaya çıkacak. Hayırlı olsun ve Allah tamamına erdirsin. Köy konaklarını önce büyük köylerden başlayarak İstanbul’un her köyüne yapacağız. İstanbul’da eski köy konağı kültürünü yeniden ihya edeceğiz"

Fırsat Projeleri