Konuttaki Durgunluk, Fon Alımını Hızlandırdı!

Omurga Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erktin, konut sektöründeki durgunluğun gayrimenkul yatırım fonlarına yaradığını belirtti.

Konuttaki Durgunluk, Fon Alımını Hızlandırdı!
26.03.2019 - Salı

2014 yılından itibaren nitelikli yatırımcılara ihraç edilen gayrimenkul yatırım fonlarının toplamı 3 milyar lirayı buluyor. Konut sektöründe yaşanan durgunluğun fonlar açısından pozitif bir etkisi olduğunu belirten Omurga Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erktin, bu düşüşün yatırım fonlarının alımlarını hızlandırmasını sağladığını söyleyerek özellikle ticari gayrimenkulde dip noktasına gelindiğini ve bunun büyük fırsat oluşturduğunu ifade edildi.

Gazetecilerle bir araya gelen Mehmet Erktin, konut sektöründe yaşanan durgunluğun gayrimenkul yatırım fonlarına yaradığını söyleyerek: “Sektördeki yavaşlama ve fiyatların düşmesi GYF yatırımcısı için avantaj sağlıyor. Bazı segment ve bölgelerde fiyatlar artık inşaat maliyetinin bile altına indi. Her ne kadar hem yerli hem yabancı yatırımcı ‘acaba daha da iner mi?’ diye beklese de biz özellikle ticari gayrimenkulde dip noktasına gelindiğini düşünüyoruz. Bu durum da ticari gayrimenkulde büyük fırsat oluşturuyor” dedi.

"Ticari Gayrimenkul Piyasası Canlanmaya Başlayacak"

Erktin, 2018’de gayrimenkul fiyatlarının düşüş yaptığını, 2019’da da sabit veya hafif düşüşler olacağını öngörerek, “Kira rakamları ve değer olarak baktığımızda ticari gayrimenkullerde hemen hemen dibi gördük, bu seviyelerden uygun fiyatlarla yatırımcılar gayrimenkul alımına başlayacaklar. Bu toparlanma ile birlikte ticari gayrimenkul piyasası çıkışa başlayacak. Bizim de yönettiğimiz ve kuruluş aşamasında olduğumuz gayrimenkul yatırım fonlarında odağımız ticari gayrimenkul piyasasında. Kira getirisi ve değer artışı açısından özellikle konut piyasası ile karşılaştırdığımızda pozitif bir ivme yakalayabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

"450-500 Milyon TL’lik Fon Yönetiyoruz"

Erktin, Omurga’nın gayrimenkul yatırım fonlarının yaklaşık 300 milyon TL’lik bir büyüklüğe ulaştığını belirterek, fonları ile ilgili şu bilgileri verdi. “2019 içinde de yüzde 50 büyütme hedefimiz var. Yıl sonuna kadar yönettiğimiz fonların 450-500 milyon TL büyüklüğe ulaşmasını planlıyoruz. Şu anda 4 farklı lokasyonda binamız bulunuyor. Biz fonumuzun ilk yatırımını Maslak’ta konut olarak satılması çok zor olan bir bloka yaptık ve bunu öğrenci yurdu haline getirdik. Dolayısıyla bina ekonomiye kazandırıldı. Toplam 260 milyon TL’lik yatırım yaptık. Maslak’ta ve Ataşehir’de başka yapıları da fona dahil edeceğiz. Yıl sonuna kadar 150 milyon TL daha yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Fırsat Projeleri

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Yaz Fırsatı 3

AYDIN / KUŞADASI

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Yaz Fırsatı 4

İZMİR / MENEMEN

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

Yaz Fırsatı 8

ANTALYA / ALANYA

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı

Boutique Panorama Bahçeşehir

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Projede Fırsat'a Özel Kampanya