Konutta Talep Artışı Mı Baz Etkisi Mi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayındaki konut satış artışı sektörü umutlandırırken, uzmanlar artışa yönelik mesafeli yaklaşıyor.

Konutta Talep Artışı Mı Baz Etkisi Mi?
03.09.2017 - Pazar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Temmuz ayındaki konut satış artışı sektörü umutlandırırken, uzmanlar artışa yönelik mesafeli yaklaşıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Ekonomist yazarı Orhan Karaca, Temmuz ayındaki artış oranları ve geçen yılın aynı yaındaki konut satış rakamları incelendiğinde şatışlarda patlama yaşandığı fikrine kapılmanın normal olduğunu belirtirken, ancak durumun pek de öyle olmadığını söylüyor.

Karaca, konut satışlarının talep artışıyla değil de baz etkisinden kaynaklandığını düşünüyor. Geçen yıl Temmuz ayında Ramazan Bayramı tatili ve darbe girişimi gibi gelişmelerin yaşandığını hatırlatan Karaca, "Bu iki gelişme ise konut satışlarını normalde olabileceğinin çok altına indirmişti. Geçen yılın temmuz ayındaki konut satışları 2016 yılındaki aylık ortalamanın yüzde 27 altındaydı. Bu yıl Ramazan Bayramı tatili haziran ayına kaydı ve çok şükür geçen yılki gibi olumsuz bir gelişme de olmadı. Böylece temmuz ayında konut satışları normal bir seviyede gerçekleşti ve bu da geçen yıla göre büyük bir artış yaşanmasına yetti. Temmuz ayındaki konut satışlarım önceki aylardaki satışlarla karşılaştırırsak pek de olağanüstü bir durumun olmadığım görebiliriz. Temmuz ayındaki konut satışları 2017 yılının şu ana kadarki aylık ortalamasının sadece yüzde 5 üzerinde bulunuyor. Esasında konut satışlarında temmuz ayında büyük bir artış olacağı önceden belliydi. Son iki aydaki konut satışlarıyla ilgili değerlendirmelerimizde böyle olacağını yazmıştık. Aynı şekilde konut satışlarında haziran ayında yaşanan “bayram etkisi” kaynaklı düşüşten de sizleri önceden haberdar etmiştik. Bu sayfaların sürekli okuyucuları son aylarda birçok başka gösterge için de aynı durumun söz konusu olduğundan bahsettiğimizi bilir" ifadelerini kullanıyor.

KONUT SAYISI ARTIYOR

Karaca, geçen hafta içinde açıklanan yapı istatistik verilerine de değinerek, "Geçen hafta konut sektörüyle ilgili olarak açıklanan önemli bir gösterge de yapı izin istatistikleriydi. Bu istatistikler ikinci çeyrekte inşaatına başlanan konut sayısında büyük bir artış olduğunu gösterdi. Bu dönemde inşaat ruhsatı alman daire sayısı yıllık bazda yüzde 55,4 yükseldi. İnşaatçıları konut satışlarında yılın ilk aylarında yaşanan artış cesaretlendirmiş olabilir" değerlendirmesinde bulunyor.

Fırsat Projeleri