Konutta Senetle Satış Arttı

Konut sektöründe alıcılar için sunulan ayrıcalıklardan biri olan senetle satışlarda artış yaşandı…

Konutta Senetle Satış Arttı
03.07.2017 - Pazartesi

2016 yılı sonunda gayrimenkul sektörü toplam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satışı ile 2015 rakamlarının aşmıştı. Bu yılın ilk çeyreğinde artmaya devam eden konut sektörü büyümesini sürdürüyor. 2017 yılının ilk 3 ayında satışlar yüzde 7 oranında arttı ve 325 bin konuta geldi. 2017 sonuna kadar bu miktarın 1,5 milyon rakamına çıkması ve büyüme oranının yüzde 5-6 arasında olması bekleniyor.


Emlak Konut GYO ve GYODER’in başlattığı uzun vadeli ve düşük faizli kampanyalar ile devletin konut piyasasına yönelik olumlu etkisi devam ediyor. Bu yolla önü oldukça açılan konut sektöründe satışların da yukarı tırmanması olağan karşılanıyor. Yeni konut fiyat endeksinde de yüzde 35,72’lik reel fiyat artışı yaşandı.  Bu artışın, sektörün canlılığı ve talebin sürekliliğin işareti olarak kabul etmek mümkün.

REIDIN’in raporuna göre 2016’da konut kredilerinin düşük faizli olması, bu dönemde alıcıları konut kredisi ile ev almaya yöneltirken, senetli konut satışları ise yüzde 30 seviyelerinde seyretti. 2017 yılına geldiğimizde konut firmalarının alıcılara kendi bünyelerinde uygun faiz oranları ile cazip vade seçenekleri sunması senetle konut alımları artarak yüzde 56 seviyesine kadar geldi.

 

Dünya Gazetesi

Fırsat Projeleri