Konutta KDV Oranları Güncellenmeli

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, konutlarda KDV oranlarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurguladı.

Konutta KDV Oranları Güncellenmeli
20.09.2017 - Çarşamba

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, 200 metrekareden küçük olan konutlarda KDV oranlarının sabit olması gerektiğini söyledi.

Dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, "İş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” dedi. Lokomotif sektör olan gayrimenkul sektöründe sürdürülebilirliğin önemli olduğunu belirten Boysanoğlu, “Hükümetin bunlara dokunmasıyla sektör ya atlıyor yada bocalıyor. Ortaya çıkan son emlak değerlemeleri nedeniyle dünya kadar sorun çıktı” diye konuştu. 

KDV Oranları Doğru Değil

Boysanoğlu, “Türkiye’de 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Bir taraftan üç çocuk teşvik edilirken, konutun büyüklüğü nedeniyle de büyük aileler cezalandırılıyor. 3 çocuklu bir aile için 4 odalı bir ev bulmak zorlaşıyor. Konutun ihtiyacının olduğu ülkemizde bu doğru değil. Örneğin iş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” şeklinde konuştu.

Projenin Durumuna Göre Kredi Çıkmalı

Boysanoğlu, Türkiye’de bankaların krediyi aldığı an şirkete yatırdığını, bunun yerine projenin durumuna göre bankaların kredi vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Avrupa ve Polonya’da konut ihtiyacı olan ülkelerde banka her noktada etkili. Örneğin belli bir avans veriyor. Geri kalanını ise projenin durumuna göre kredi olarak veriyor ya da müşteriden alıp geliştiriciye veriyor. Böylece aldığı kısmı kadar vergi ödüyor. Ayrıca kaç tane ev, kaçtane otopark hatta depo satıldığını görebiliyorsunuz. İstatistiki bilgiler yapının sigortası olduğu için bunun geliştirilmesi lazım”

Fırsat Projeleri