Konutta En Hızlı Amortisman Bu Bölgelerde!

İstanbul'da konut amortisman süresi en kısa olan ilçeler belirlendi…

Konutta En Hızlı Amortisman Bu Bölgelerde!
16.06.2017 - Cuma

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) tarafından yapılan araştırmaya göre İstanbul’da amortisman süresi en kısa ilçeler Esenyurt ve Beylikdüzü olarak belirlendi. Bu ilçelerde ortalama geri dönüş süresi 17 yıl olarak belirtiliyor. Araştırma kapsamında amortisman açısından konuta ödenen kira bedeli ile geri dönüş süresi 22 yıl ile en uzun süre İstanbul’a ait.


En Karlı İlçeler Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt


Konut amortismanında en karlı ilçeler ortalama 19 yıllık bir süre ile Sultanbeyli, Sultangazi, Beylikdüzü, Avcılar ve Esenyurt olarak belirtiliyor. Konut yatırımında en cazip ilçeler ise Avcılar, Beylikdüzü ve Esenyurt olarak karşımıza çıkıyor. 


İşte Geri Dönüşü En Uzun Süren İlçeler


İstanbul genelinde amortismanı en uzun ilçelerin süresi ortalama 31 yıl olarak ölçüldü ve bu araştırmada 5 ilçe incelendi. İstanbul’da geri dönüşü en uzun süren ilçe 37,5 yıl ile Beykoz olurken, onu, Sarıyer, Bakırköy, Beşiktaş ve Şişli takip ediyor. 


Düşük Fiyatlı Evlerin Geri Dönüşü Daha Hızlı


TUVİMER Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, konutların metrekare fiyatları arttıkça kira bazlı geri dönüş sürelerinin de arttığını söyledi. Türkoğlu; “İstanbul’da konutların fiyatları arttıkça geri dönüş süreleri de yükseliyor. Daha düşük metrekare bedeli değerine sahip olan konutlarda kira geri dönüş süreleri kısalıyor.” şeklinde konuştu.
 

Fırsat Projeleri