Konutlar En Çok İzmir'de Değerlendi

TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verilerine göre, değerini en çok konutlar İzmer'de yer alıyor.

Konutlar En Çok İzmir'de Değerlendi
30.11.2017 - Perşembe

TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verilerine göre, değerini en çok konutlar İzmer'de yer alıyor. Verilere göre İzmir'de hayata geçirilen konutlar son bir yılda yüzde 20 değerlenirken, İstanbul'da bu rakam yüzde 6.40, Ankara'da ise yüzde 7.65 seviyesinde kaldı.

METREKARE BİRİM FİYATI YÜKSELDİ

İzmir'de konutlar İstanbul'daki konutlara oranla 3 kat değer kazanırken, bu ilde ortalama birim fiyatı 2 bin 555 TL'ye yükseldi. Buna göre İzmir'de Yeni Konutlar Fiyat Endeksi yüzde 20.79, Yeni Olmayan Konutlar Fiyat Endeksi ise yüzde 20.07 oranında yükseldi. 

ARTIŞ DÜNYA SIRALAMASINDA

İzmir, bu özelliğiyle dünyanın önde gelen 150 şehri içinde konut artış liginde ilk 8 arasında yer aldı. Dünya genelinde faaliyet gösteren İngiliz gayrimenkul şirketi Knight Frank'in yayımladığı ikinci çeyrek raporuna göre de Ege'nin incisi İzmir, Haziran 2017 itibarıyla 1 yıl içinde konut fiyatlarındaki yüzde 20'lik artışla prim liginde sekizinci sırada kendine yer buldu. Yine aynı süreçte konut fiyatlarının yüzde 10.5 arttığı İstanbul araştırmaya dahil edilen 150 kent içinde 38'inci,  başkent Ankara ise  yüzde 8.5 ile 49'uncu sırada yer aldı.

Fırsat Projeleri