Konuta İlgi Artıyor

İnşaatçılar, konuta ilgiden memnun. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konuta olan ilginin arttığını söyledi.

Konuta İlgi Artıyor
03.08.2017 - Perşembe

İnşaatçılar, konuta ilgiden memnun. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konuta olan ilginin arttığını söyledi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörüne ve konut fiyatlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Konut fiyatlarındaki yüzde 12.58 artışın yüzde 12.73 oranındaki üç ay vadeli TL cinsi ortalama mevduat faizinden düşük kalmasının, inşaat firmalarının fiyat artışını dizginleyip üreticiye daha düşük fiyatlı konut sunmak istemesinin bir sonucu olduğunun altını çizen Nazmi Durbakayım, konut getirisinin azalmasının, inşaatçının fedakarlığını gösterdiğini, son iki yıldır her ortamda fiyat artışı yapmamaya gayret ettiklerini ve kar marjlarından fedakarlık yaptıklarını dile getirdi.

EKONOMİYE DESTEK VERİYORUZ

Sadece ham maddelerdeki fiyat artışını konut alıcısına yansıtmaya çalışıyoruz' şeklinde açıklamalarda bulunarak, tüketicinin yanında olduklarını ve ekonomiye de destek verdiklerini kaydeden Durbakayım, "Mevduat gibi makroekonomik veriler, konut üreticilerinin de elini taşın altına koyduğunu gösteren en somut örnek oldu" diye konuştu.

Konut fiyatlarındaki durgun seyrin olumlu olduğunu ancak, bu olumlu gelişmenin orta vadede tehlikeli olabileceğini; baskı altına alınan konut fiyatlarının bir yay gibi fırlayabileceğini aktaran Başkan Durbakayım, "Bundan daha önemlisi, fiyat artışı yansıtılmamış konut fiyatlarının bir fırsat sunduğunu da unutmamak gerekir. Kısa vadeli olduğunu düşündüğümüz bu durumun konut almak için en uygun zaman olduğunu vurgulamak isterim. Biz konut üreticileri, bugüne kadar olduğu gibi yine üzerimize düşen görevleri hakkıyla yapacağız. Konut almak için mevcut durumdan daha geniş kitlelerin faydalanması için dayanabildiğimiz kadar dayanacağız. Hükümet, finans sektörü, bize destek olduğu sürece baskı altındaki fiyatların normal seyrine dönüşmesi daha yumuşak olur. Diğer taraftan konut getirisindeki 'tek taraflı fedakarlık' sonucu oluşan getiri azalmasına karşın konut satışlarının olumsuz bir tablo çizmediğini ve gelecek vaat ettiğini anlamak için resmi satış rakamlarına bakmak yeterli olur" şeklinde konuştu.

Durbakayım, açıklamasında en başta konut getiri endeksini yakalayan ve burun farkıyla geçen mevduat faizinin homojen bir yapıda olmadığını kaydederek, söz konusu getiri sağlayan mevduatların yüzde 21'inin vadesiz, yüzde 52'sinin ise 1-3 ay vadeli olduğunu vurguladı.

Buna ek olarak konuta ilginin her zamankinden daha fazla olduğunu ve alternatif yatırım araçları arasında cazibesini koruduğunu dile getiren Durbakayım, sözlerini şöyle tamamladı: "Mesela finans sektörünün 2010 yılında kullandırdığı konut kredisi 61 milyar lira seviyesindeyken içinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde 173 milyar liraya ulaştı. 2017'nin ilk çeyreğinde kullanılan konut kredileri, toplam 434 milyar liraya ulaşan bireysel krediler içindeki payını yüzde 40'a çıkardı. Nitekim konut kavramını 'yuva' olarak gören Türk vatandaşı, sadece kredi kullanmakla kalmayıp geri ödeme konusunda da duyarlı bir yapıya sahip. Tüketici kredilerinin takibe dönüşme oranı yüzde 4,15 iken konut kredilerinin oranı yüzde 3,61 gerçekleşmesi bunun en önemli göstergesidir"

Fırsat Projeleri