Konut Üreticileri Gelecekten Umutlu

Konut sektörünün önde gelen isimleri, satış trendinin devam ediyor olmasını 'yeni bir rekor'un habercisi olarak yorumladı.

Konut Üreticileri Gelecekten Umutlu
26.09.2017 - Salı

Konut sektörünün önde gelen isimleri, satış trendinin devam ediyor olmasını 'yeni bir rekor'un habercisi olarak yorumladı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışlarındaki artışın ağustos ayında devam etmesine ilişkin, "Bu satış trendinin devam etmesini ve 2017 sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atmasını bekliyoruz" dedi.

TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı konut satış istatistiklerine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Altan Elmas, Türkiye genelinde ağustosta 120 bin 198 konut satıldığını, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,7'lik artış yaşandığını dile getirdi.

Elmas, ilk 8 ayda 7,68'lik artışla 890 bin 430 konut satıldığını anımsatarak, yabancıya konut satışlarının da düzenli bir biçimde arttığının gözlemlendiğini söyledi. İlk 8 ayda yabancıya konut satışında yaklaşık yüzde 9'luk yükseliş gerçekleştiğini ifade eden Elmas, hükümetin sağladığı KDV muafiyeti, vatandaşlık hakkı gibi teşviklerin bunda etkili olduğunu kaydetti. 

ORTA GELİR GRUBUNUN KONUTA ERİŞİMİ ARTACAK

İpotekli konut satışlarında artış yaşandığına vurgu yapan Elmas, konut kredi oranlarının bir miktar daha düşmesi durumunda orta gelir grubunun konuta erişim imkanının artacağını ifade etti.

Elmas, değerlendirmesini şöyle tamamladı: "Bu satış trendinin devam etmesini ve 2017 sonunda gayrimenkul sektöründe satışların yine bir rekora imza atmasını bekliyoruz. Bu ayın sonunda tamamlanacak KDV ve tapu harçlarındaki indirimlerin devam etmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Büyüme ve istihdama en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olarak yolumuza, yeni büyük hedeflerle durmadan devam edeceğiz"

SİYASİ İSTİKRAR EKONOMİK İSTİKRARI BERABERİNDE GETİRİYOR

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan da satışlardaki artışın sürdüğünü kaydederek, siyasi istikrarın sağlanmasının ekonomik istikrarı da beraberinde getirdiğini belirtti. Uyan, konut alıcılarının ertelenen ihtiyaçlarını gündeme almaya başladığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Devam eden kampanyalar dolayısıyla eylül ayında da satışların arttığını göreceğiz. Eylül ayındaki 10 günlük tatile rağmen satış ofislerimizdeki yoğunluk azalmadı. Eylül ayı tatile rağmen bereketli geçiyor. Bazı firmaların inşaat maliyetlerindeki artışları fiyatlarına yansıtmaya başladığı yönünde duyumlar alıyoruz. Konut almayı planlayanlar fiyat artışlarından önce harekete geçmeli"

Fırsat Projeleri