Konut Satışında Yabancıya Ayrıcalık!

Dün kapılarını açan uluslararası gayrimenkul fuarı Dubai Cityscape 2017’de Türkiye’den ev alana vatandaşlık verilmesine vurgu yapıldı.

Konut Satışında Yabancıya Ayrıcalık!
12.09.2017 - Salı

Uluslararası gayrimenkul fuarı Dubai Cityscape 2017’de Türkiye’den ev alana vatandaşlık verilmesi ve KDV muafiyetine vurgu yapıldı.

Hürriyet’in haberine göre, Uluslararası çapta düzenlenen Cityscape Dubai 2017 dün kapılarını açtı. 26 ülkeden 300 gayrimenkul şirketlerinin katıldığı gayrimenkul fuarında Türk firmalar Türkiye’den ev alana vatandaşlık verilmesi ve KDV muafiyeti sağlanmasının avantajına vurgu yaptı. Yabancıya satışta hedef büyütülmesine rağmen fuara katılımcı sayısının düşmesi de dikkat çekti

Ev Alana Vatandaşlık 

Türk inşaat şirketleri de fuarda yerini aldı ve yabancıya mülk satışı konusunda hedef büyüttü. Türkiye’den 1 milyon dolar üzerinde mülk alana vatandaşlık verileceği ve KDV muafiyeti sağlanacağı geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Yılda yabancıya 4.5 milyar dolarlık gayrimenkul satan firmalar 10 milyar doları yakalamak için çalışıyor.

“Türkiye Yatırımda Güvenli Liman”

Hem konut satışı yapmak hem de işbirlikleri için masaya oturan gayrimenkul patronları ‘Türkiye yatırımda güvenli liman’ mesajı verdi. 14 Türk inşaat ve mimarlık firmasının yer aldığı fuara TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO Genel Müdür Murat Kurum’un 50 projesiyle katılması dikkat çekti. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Türkiye’nin potansiyelini anlatmak için fuara katılacak.

Fuara Türkiye’den Hangi Firmalar Katıldı?

Uluslararası gayrimenkul fuarı Cityscape’e katılan Türk firma sayısı son yıllarda düşüş gösteriyor. 2015 yılında 61 Türk şirketi fuarda yerini alırken bu sayısı geçen yıl 26, bu yıl ise 14’e oldu. 

Citysape Global’e bu yıl Türkiye’den 14 firma katıldı. Apı Grup, Aremas, Avrupa Konutları, Bekir Erkuş Gayrimenkul, Cathay Grup, Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Emlak Konut, Ems Yapı, Garanti Koza, Mar Yapı, Spdo Mimarlık, Tabanlıoğlu Mimarlık ve Tahincioğlu Türkiye’yi temsil ediyor.

Fırsat Projeleri