Konut Satışında 1,5 Milyonluk Hedef Tutturulacak Mı?

Faizlerin yükselmesi ile konut satışında kayda değer gerileme ortaya çıktı. Yıl sonu 1,5 milyonluk konut satış hedefi ise artık zor görünüyor.

Konut Satışında 1,5 Milyonluk Hedef Tutturulacak Mı?
01.12.2017 - Cuma

Dünya Gazetesi yazarlarından Leyla İlhan bugünkü köşesinde son dönemde yükselen konut faizlerinin konut satışlarına etkisini yazdı. Yılın ilk 9 ayında iyi giden satışların ekim ayında faizlere bağlı olarak gerilediğinin üstünü çizen İlan, 1,5 milyonluk hedefe ulaşılmasının zora girdiğini ifade etti. 

İşte, Leyla İlhan'ın bugünkü yazısında dikkat çeken o bölümler:

Konut satışları kampanyalar ve verilen desteklerle iyi gidiyordu. Bu yılın ilk 9 ayında geçen yılın üstüne çıkarak 1milyon 30 bin adeti buldu. Yıl bazındaki iyi gidişata bağlı olarak yıl sonunda bu rakamların 1.5 milyon adete geleceği bekleniyordu. Ancak ne yazık ki ekim sonuçları çok sevindirici gelmedi. Ekimde satışlar yüzde 5'e varan oranda düştü. Tabii ki yıl bazında yapılan kampanyalar ve tapu harcı indirimi yılın geneline yayılan satışların öne çekilmesine neden oldu. Bu talebin öne çekilmesi düşüşlerde bir etken. Ayrıca geleceğe ilişkin endişeler de bir faktör. Ancak ekim ayında sektörde düşüşün esas nedeninin faiz artışı olduğu söyleniyor.

En parlak tablo 1 milyon 400 bin

Artan faiz özellikle yatırımcıyı sektörden uzaklaştırmış. Yatırımcının sektörden çıkışı ise kent merkezinin dışına çıktıkça daha kendini yoğun his ettiriyor. Çünkü faiz artınca yatırımcı konut alıcıları, konut yerine mevduat gibi başka yatırım araçlarına kaymış. Bu nedenle artık sektörde sadece yaşamak için konut alımı devam ediyor. Bu durum da yeni stokların eklendiği sektörde stok erime hızının yüzde 3.2’lere kadar gerilemesine neden oldu. Dolayısıyla canlanma için faizlerin yeniden yüzde 1'lerin altına düşmesi çok önemli. Şayet yıl bitmeden konut alıcısını teşvik eden yeni bir kampanya veya kolaylık sağlanamazsa satışların yıl sonunda hep dillendirilen 1.5 milyona gelmesi zora girebilir. Bu durumda ise en parlak tablo 1 milyon 400 bin adetler olarak görünüyor.

Fırsat Projeleri