Konut Sahibi Olmak İçin İzlenecek Yol

Konut almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar ve izlemesi gereken yollar nelerdir?

Konut Sahibi Olmak İçin İzlenecek Yol
08.08.2017 - Salı

Konut, gayrimenkul vb hem yaşamsal gereksinim hem de yatırım aracı olarak ilk akla gelenler... Özellikle hem hayatımızın geri kalanını geçirebileceğimiz hem de yakınlarımıza bırakabileceğimiz konutlar alırken nelere dikkat etmeliyiz? Konut yani ev almak hayatımızda önemli dönüm noktalarından biridir. Kiradan sıkıldıysanız, 'artık benim de başımı sokabileceğim kendime ait bir yuvam olsun' ya da 'birikmiş paramı ev almak için kullanmalıyım' diyorsanız ilk olarak atmanız gereken adımları sizler için derledik...

İşte ilk kez ya da birikmişini konut yatırımında değerlendirmek isteyenlerin izleyeceği adımlar...

BİRİKMİŞİNİZİ KONTROL EDİN

Konut kredilerinin faiz oranlarının düştüğü ve düşük peşinatların ön plana çıktığı bu günlerde ev almak daha da kolaylaştı. Ancak birçok firma peşinatı yüzde 20'lerde tutuyor. Bu nedenle ilk olarak kontrol etmeniz gereken peşinatı karşılayacak birikmişinizin olup olmadığı... Bunun için ev almak için peşin olarak ne kadar para çıkabileceğinizi iyi hesaplamak durumundasınız.

KREDİ NOTUNUZ ÇOK ÖNEMLİ

İkinci olarak ise bankalarla olan ekonomik irtibatınız. Bu da bankaların sizin için oluşturduğu kredi notudur. Bankaların sizin için belirlediği kredi notunu önceki dönemlerdeki kredi ve kredi kartı borçlarınıza yaptığınız ödemler etki etmektedir. Doğal olarak kredi notu, sizin olası kullanacağınız krediyi nasıl ödeyeceğinize dair bir referanstır. Borçlarınızı zamanında ödeyen bir müşteri, gerekli belgeler ve teminatlarla ev kredisi kolaylıkla alabilmektedir... Bu bağlamda kredi kullanarak ev alacaksanız önce herhangi bir bankadan kredi puanınızı öğrenin. 

HAYALİNİZDEKİ EV VE BÜTÇE KARŞILAŞTIRMASI

Ev alacak kişilerin diğer dikkat etmesi gereken bir nokta da hayallerindeki ev ile bütçelerinin doğru orantı içinde yer alması... Birikmişiniz peşinat çıkacak kadar mevcut, gerekli krediyi de en uygun faiz oranıyla da buldunuz; ancak hayalinizdeki evi bulamadıysanız bu sizin ileride pişman olmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle hayallerinizi ve bütçenizi paralel bir çizgide tutmanız mutluluğunuz için ince bir çizgi olacaktır. Bu bağlamda satın alacağınız konutun lokasyonu, ulaşım araçlarına yürüme mesafesinde olması ya da sosyal alanlara olan yakınlığı sizin için önemli kriterler olacaktır.


 

Fırsat Projeleri