Konut Kredisinde Vade Tercihi Kısaldı

Gayrimenkul sektöründe başlatılan yüzde 20 indirim kampanyası vatandaşı konut almaya yönlendirdi.  Kampanyanın başladığı hafta çekilen konut kredisi miktarı arttı. 

Konut Kredisinde Vade Tercihi Kısaldı
26.05.2018 - Cumartesi

Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe hükümet konut ve ofiste KDV oranını yüzde 18'den 8'e düşürdü. Tapu harcında yüzde 1'lik indirime gidildi. Konut kredisi faizleri yüzde 1'in altına çekildi ve inşaat sektörünün çatı kuruluşları yüzde 20 indirim kampanyasına başladılar. 

Konut sektöründe yapılan indirimler sonrası sektörde canlılık başladı. Kampanyanın duyurulmasının ardından vatandaş ev almak için harekete geçti.

15 Mayıs'ta başlayan yüzde 20 indirim kampanyasının haftasında bankalardan çekilen konut kredisi miktarı artış gösterdi. 

Bankalar Birliği verilerine göre 11-18 Mayıs 2018 haftasında bankalardan 250 milyon lira kredi kullanımı yapıldı. Sektör temsilcileri kampanyanın 15 Mayıs'ta başladığını, söz konusu dönemin kısa bir aralığı temsil ettiğini ilerleyen haftalarda çekilen kredi miktarının çok daha yukarılarda olacağını dile getirdiler. 

Borcu sevmeyen 1 yıllık borçlandı

Konut kredilerinde vade tercihi de kısaltı. Cebinde parası olanlar kredi tercihlerinde ağırlıklı olarak 37-120 ay arasındaki vadeyi tercih ettiler.  11-18 Mayıs tarihleri arasında çekilen kredinin 9 milyon 956 bin liralık kısmında vade aralığı 1-12 ay arasında olarak belirtildi.  37-60 ay arasındaki vadede çekilen kredi miktarı da 8 milyon 559 bin lira olarak belirlendi. 

En uzun vade 61-120 ay

Kampanyanın ilk haftasında çekilen konut kredilerinde en uzun vade tercihi ise 61-120 ay arasında olarak belirtildi. Bu vade aralığında çektilen kredi miktar ise 192 milyon 483 bin lira oldu. Kümülatif toplamda da en fazla kredi kullanımının bu vade aralığında oluştuğu dikkat çekti. 

Dolar bozduran ev aldı

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, dolar bozduranların da ev satın aldığını açıkladı. Taylan, “İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım yapıyorlar. Vatandaşın konuta talebi arttı. Müşterilerimizde yüzde 30-35 oranında artış oldu. Ciddi oranda konut arayışı bulunuyor. Kararların ilk yansıması son derece olumlu. Talep ikinci el ve sıfır konutta yarı yarıya. Bankalara konut kredisi talebinde de ciddi artış yaşanıyor. Bizim kredili satış oranımız yüzde 30'lar seviyesinde” dedi. 

Fırsat Projeleri

İkinci Ev're Sancaktepe

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Bu Fiyatlara Bu Fırsat Kaçmaz

Bu Fiyatlara Bu Fırsat Kaçmaz

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Uplife Kadıköy

İSTANBUL / KADIKÖY

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Uplife Kadıköy'de %25 İndirim Avantajı

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Gayrimenkulde Son Dakika

Gayrimenkulde Son Dakika

Yücelpark

İSTANBUL / KARTAL

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Yücelpark'ta %25 İndirim Avantajı

Nevbahar Üsküdar

İSTANBUL / ÜSKÜDAR

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam

Üsküdar'ın Merkezinde Çok Özel Bir Yaşam