Konut Kredisi Kullanımı Artıyor

Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık tarafından yapılan araştırmada 2017'nin ikinci çeyreği itibariyle konut kredisi kullanımı artış gösterdi.

Konut Kredisi Kullanımı Artıyor
09.08.2017 - Çarşamba

Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık tarafından yapılan araştırmada 2017'nin ikinci çeyreği itibariyle konut kredisi kullanımı artış gösterdi.

Yapılan araştırmada konut kredisi kullanan illerin başında İstanbul gelirken, bu şehri Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya takip etti. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Pronote Gayrimenkul Geliştirme ve Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Emir Sezgin, 2017 2. çeyrek itibariyle Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarının 180 milyar TL’ye ulaştığını kaydederek, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise toplam konut kredisi kümülatif miktarının yüzde 19 artış gösterdiğini dile getirdi.

İLK 5'TE BÜYÜK ŞEHİRLER VAR

Kredi kullanımında 2017 Haziran sonu itibariyle İstanbul’da 59.8 milyar TL, Ankara’da 21.5 milyar TL, İzmir’de 13 milyar TL konut kredisi kullanımı gerçekleştiği bilgisini veren Emir Sezgin, 3 büyük ilin, Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarı içindeki ortalama oranlarının İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla; yüzde 33.06, yüzde 11.91 ve yüzde 7.23 şeklinde olduğunu kaydetti.

EN AZ KREDİ KULLANAN İLLER

Sezgin, en az konut kredisi kullanan illerin de sırasıyla Bayburt, Ardahan, Hakkari, Muş ve Gümüşhane olduğunu açıkladı. 2017'nin ikinci çeyreği sonunda en az konut kredisi kullanımı 63.1 milyon TL olarak Bayburt’ta gerçekleştiğini aktaran Sezgin,  Bayburt’un Türkiye genelinde toplam konut kredisi kümülatif miktarı içindeki ortalama oranının ise, sadece yüzde 0.03 olduğunu söyledi.

ORTALAMA FAİZ ORANLARINDA DÜŞÜŞ VAR

Emir Sezgin, bankalar tarafından konut kredilerine uygulanan ortalama faiz oranlarına bakıldığında ise son 1 yıl içerisinde yüzde 1.2’lere varan bir düşüş yaşandığının altını çizdi. 2016 Temmuz ayında ortalama konut kredisi faiz oranı yüzde 1.14 civarında iken, şu an bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte bu oranın ortalama yüzde 1.01’lere gerilediğini bildirdi. 

Fırsat Projeleri