Konut Kredileri 1 Yılda Yüzde 10 Arttı!

Konut  sektörü, en çok yatırım yapılan alanlardan biri durumunda. Aynı zamanda ülke ekonomisinin önemli lokomotifleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründeki yatırım maliyetleri  ve konut kredi oranları da, bir yılda toplam yüzde 10 artış gösterdi.

Konut Kredileri 1 Yılda Yüzde 10 Arttı!
15.01.2018 - Pazartesi

Gayrimenkul-İnşaat-Konut  sektörü, en çok yatırım yapılan alanlardan biri durumunda. Aynı zamanda ülke ekonomisinin önemli lokomotifleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte gayrimenkul sektöründeki yatırım maliyetleri  ve konut kredi oranları da, bir yılda toplam yüzde 10 artış gösterdi.

Gayrimenkul-İnşaat-Konut  sektörü özellikle yatırımcılar açısından her daim güvenli liman olma özelliği nedeniyle,  yatırım açısından hızla büyümeye devam ediyor. Buna rağmen, 2016 yılı sonu ve geçen yılın başında itibaren; bankalardaki konut kredisi faizleri, son yılların en düşük seviyesine ulaşmıştı.

Konut Kredi Faizleri Yüzde1,14’e Çıktı!

Elbette, bu alandaki değişkenlikte hızla değişti. Örneğin, konut kredisi faiz oranları son bir yılda yüzde 0,95'lerden yüzde 1,14'e çıktı. Öte yandan, gayrimenkul-konut alanında yatırım yapıp, ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin kredi maliyetini ise, yüzde 10,2 artış gösterdi.

İnşaat-konut ve gayrimekul alanında yaşanan bu maliyet ve faiz artışı, cebindeki parasına göre ödeme planları yapan vatandaşı derinden etkiledi.  Öyle ki, konut oranlarındaki yükseliş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir vatandaşlar; bir yıl öncesine kıyasla 17 bin 220 lira daha fazla ödemek zorunda kalacak. Görünen o ki, biraz birikmiş ve biraz da  kredi yardımıyla ev sahibi olmak, yani konut edinmek oldukça güçleşiyor.

Konut Kredisi Maliyetleri Cepleri Yakıyor!

Konut kredisine yönelik bankaların internet sitesi rakamlarına bakıldığında  söz konusu artış ne olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, konut kredisinde faiz oranları geçen ylın başında, yüzde 0,82'lere düşerken, 60 ay vadede yüzde 0,88'e, 10 yıl vadede ise yüzde 0,95'e oranına kadar indi.

Oysa, 10 yıl vadeli konut kredileri, bir yıllık süreçte 19 baz puan artarak yüzde 1,14'e ulaştı. Bankaların, aylık konut kredisi faiz oranları 10 yıl vadede 1,59 oranına çıkıyor ve aylık ödeme bin 872 liraya, toplam ödeme ise, 225 bin lirayı buluyordu. Yeni yıl oranlarında ise 120 ay vadede 100 bin liralık konut kredisi kullanacak tüketicinin toplam geri ödemesi bir yılda yüzde 10,2 olarak karşımıza çıkıyor.

Konut kredisi kullanan tüketicinin cebinden ödeyeceği aylık rakam bir yılda bin 400 liradan bin 533 liraya yükseldi. Kredi faizlerdeki artışla 10 yıl vadeli konut kredisi kullanan bir tüketicinin bütçesinden her ay 133 lira, bir yılda bin 596 lira, 10 yılda 17 bin 220 lira çıkıyor. Buna göre; konut kredisinde toplam ödenecek tutar 10 yıl vadede ise, 168 bin 28 liradan 185 bin 248 liraya yükselmiş durumda. 

Fırsat Projeleri

Sinpaş Finans Şehir

İSTANBUL / ÜMRANİYE

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Sıra Dışı Olma Sırası Şimdi Evinizde

Folkart Vega

İZMİR / KONAK

Folkart Vega'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Vega'da Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Projede Fırsat'a Özel %25 İndirim Fırsatı

Yaz Fırsatı 3

AYDIN / KUŞADASI

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Kuşadası'nda Projede Fırsata Özel Fiyat Avantajı...

Yaz Fırsatı 4

İZMİR / MENEMEN

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

İzmir'de Dev Yatırım Fırsatı

Yaz Fırsatı 8

ANTALYA / ALANYA

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı

Akdeniz'in İncisi Alanya'da Harika Yaz Fırsatı