Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Altında

Gayrimenkul ve inşaat sektörünün geleceği Türkiye İMSAD Gündem Buluşmaları’nda konuşuldu...

Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Altında
19.06.2017 - Pazartesi

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından düzenlenen Gündem Buluşmaları’nda, yılın ilk yarısının gayrimenkul, inşaat ve inşaat malzemesi sektörleri açısından değerlendirmesi yapıldı.


Gündem Buluşmaları toplantısında konuşulan konular şöyle: 


Ev fiyatları ve amortisman sürelerinde son durum ne? 
Ev alacak tüketicilerin ihtiyaçlarını belirleyen etmenler hangileri?
2017 yılının ilk yarısı gayrimenkul sektörü açısından nasıl geçti?
2017’nin ikinci yarısı gayrimenkul sektörü açısından nasıl geçecek?
Siyasi gelişmeler gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?
Yabancı yatırımcının konuta ilgisi ne durumda?

Konuşmada söz alan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Katar inşaat sektörü ve iş ilişkileri bakımından bizim için önemli bir ülke.  Bununla birlikte şu an Katar’a karşı tavır alan Arap ülkeleri de yoğun ticari ve beşeri ilişkilerimizin olduğu pazarlar arasında bulunuyor. Umuyoruz ki, Katar krizi daha fazla büyümeden son bulur” dedi.

Konut Satışları Artıyor Ama Yapı Ruhsatları Geriliyor


Konuşmasına devam eden Ferdi Erdoğan, “2017’nin ilk çeyreğinde konut satışlarına baktığımızda geçen yıla göre 7,4 oranında bir artış yaşandığını görmekteyiz. Konut satışlarında artış yaşanıyor ama yapı ruhsatı başvurularını değerlendirdiğimizde yapı ruhsatı alanların oranlarında yüzde 17,2’lik bir gerileme yaşandığını görüyoruz. İnşaatçılar bir yandan proje için bir yandan proje için yatırım yapıyor bir yandan da satılan konutun da finansmanını üstleniyor. Biz bu tablonun 2017’nin ikinci yarısından itibaren değişeceğini düşünüyoruz” dedi. 

Konut Fiyatlarında Artış Enflasyonun Altında Kalıyor


Toplantının konuk konuşmacısı REIDIN Türkiye Ülke Müdürü Kerim Alain Bertrand ise değerlendirmelerini şöyle dile getirdi. “İnşaat sektörünün ekonomiye pozitif etkisi oluyor ama ekonomik daralmalardan da etkileniyor. Türkiye’deki ev fiyatlarının yükselme oranı uzun bir süre enflasyon oranının üzerinde seyretti ancak bu artışın yavaşladığını ve enflasyonun altına düştüğünü söyleyebiliriz. Yıl bazında baktığımızda ise fiyat artışlarının yüksek olmadığını hatta enflasyonun altında kaldığını görebiliyoruz.”
 

Fırsat Projeleri