Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Yükseldi

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Ekim ayı sonuçlarına göre Türkiye genelinde konut fiyatları artış gösterdi.

Konut Fiyatları En Çok Hangi İlde Yükseldi
15.11.2017 - Çarşamba

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ ve ‘REIDIN Emlak Endeksi’ Ekim ayı sonuçlarına göre Türkiye genelinde konut fiyatları artış gösterdi.

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile hazırlanan ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi' ve ‘REIDIN Emlak Endeksi' Ekim ayı sonuçlarına göre stok erime hızının yüzde 3.4 olduğu Ekim ayında, fiyat artışı bir önceki aya göre yüzde 0.28, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.29 oranında gerçekleşti. 

Türkiye genelinde 68 ili kapsayan ‘REIDIN Emlak Endeksi' Ekim ayı sonuçlarına göre de konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 1.07 oranında artış yaşandı. Ekim ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.03 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği il oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde -1.17 oranı ile Mardin oldu. Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde ise ekim ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği diğer iller ise Bursa (yüzde 26.16) Bursa, Edirne (yüzde 23.60) Aksaray (yüzde 22.02), Zonguldak (yüzde 21.91) oldu.

Ülke genelinde 68 ilin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde ise bir önceki aya göre yüzde 0.85 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.84 oranında artış gerçekleşti. Metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.21 oranında artan Bursa, Ekim ayında kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2'lik oranla Kars oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, "Yılın ilk 10 ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)'nde yüzde 9.42, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yurt İçi-ÜFE)'nde yüzde 11.66; ortalama dolar kurunda ise yüzde 4,98 oranında artış yaşandı. Konut İnşaatı Maliyet Endeksinde ise 2017 yılı üçüncü çeyrek itibarıyla, geçen yılın son çeyrek dönemine göre yüzde 15.32 oranında artışın gözlemlenmesine rağmen, markalı konut üreticilerinin, yüzde 3.44 oranında fiyat artışına gitmeleri, artan maliyetleri fiyatlara yansıtmadıklarını gösteriyor" ifadelerini kullandı. 

Fırsat Projeleri