Konut Alırken Cüzdanımızdan Neler Çıkıyor?

Konut yani ev almaya karar verenleri neler bekliyor? Ev alacakların ceplerinden hangi ücretler çıkıyor? İşte cevabı...

Konut Alırken Cüzdanımızdan Neler Çıkıyor?
10.08.2017 - Perşembe

Konut yani ev almaya karar verenleri neler bekliyor? Ev alacakların ceplerinden hangi ücretler çıkıyor? İşte cevabı...

Günümüzde birçok kişi evi konut kredisi kullanarak alma yoluna gidiyor. Bu da beraberinde ek masrafları getiriyor. Bunlardan biri de faiz oranlarının yanı sıra kredi masrafı. Yani konut kredisinin faiz oranı, geri ödeyeceğiniz toplam tutarı doğrudan etkilese de diğer bir konu da cebinizden çıkacak toplam tutara etki eden masraf kalemlerinin göz ardı edilmemesi

MASRAF KALEMLERİ NELER?

Masraf kalemlerini ise dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta ücreti şeklinde sıralamak mümkün. Dosya masrafı bankalar tarafından dosyalama masrafları için tüketiciden istenilen ücrettir. Kredinin en fazla binde 5'ine denk gelen bu masraf 200 bin TL'lik bir kredide bin TL'yi bulabiliyor. Ancak tüketiciler gerekli başvurularla bu masrafı mahkeme kararıyla geriye alabildiği de bilinmekte.

 

Ekspertiz ücreti ise banka tarafından belirlenen evin değerini belirleyecek ekspertiz için ödenen tutardır. SPK lisanslı kuruluşlarla çalışan ekspertizlerin ücreti bankalar tarafından tüketiciden alınır.

Konut kredisinde faizler, dosya masrafı ve ekspertizin dışında bir de sigorta gider mevcuttur. Sigorta işlemleri kapsamında konut sigortası ve deprem sigortası (DASK) yapılması zorunlu tutulurken, bazı bankalar hayat sigortası talep etse de tüketici buna mecbur değildir.

Ev almanın masrafları bununla da bitmiyor. Kredi işlemleri tamam peki bundan sonra sizleri neler bekliyor? Bu masrafların dışında emlakçı komisyonu ve tapu harcı da ev alacakları yoran işlemlerdendir. Emlakçı komisyonu alıcı ve satıcıdan yüzde 1-2 oranında ve pazarlığa tabi bir ücret olurken, tapu harcı ise taşınmaz alım satımlarında vatandaştan tahsil edilen diğer bir tutardır. Söz konusu harç, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır. Tapu harcını hem alıcı öder hem de satıcı öder.

Fırsat Projeleri