Konut Alırken Bunlara Dikkat!

EDD Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ender Demirtaş, ev alırken dikkat etmemiz gereken konulara değindi...

Konut Alırken Bunlara Dikkat!
21.06.2017 - Çarşamba

Yaşam boyu yapılacak en önemli işlerin arasında ev almak geliyor. Evlerimiz gün içinde maruz kaldığımız stres ve yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanlarımız olan evlerimizi seçerken de çok dikkatli olmamız gerek. Bu kadar önemi olan bir konuda, satın alırken dikkat etmemiz gereken önemli unsurlar bulunuyor. 
EDD Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ender Demirtaş, ev alınırken dikkatlice araştırma yapılmasının şart olduğunu belirtti ve ev alırken dikkat etmemiz gereken konulara değindi.


Ender Demirtaş, alınacak evin en önemli özelliğinin sağlamlığı olduğunu ifade ederken; “Konunun öneminin farkında olsak da bilgi eksikliğinden doğan birtakım sıkıntılar yaşarız ancak birkaç önemli nokta bu sorunları aşmamızı sağlayacaktır” dedi. Demirtaş ev alırken şu konulara dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti:


1.    Ev alacak tüketiciler evle ilgili ayrıntılı araştırma yapmalı. Malzeme kalitesi, inşaat kalitesi gibi konularda apartman yönetiminden yardım almalı. Özellikle ülkemizde yaşanan depremlerde en çok zarar gören binalar kalitesiz betonların kullanıldığı binalar olmuştur.

2.    Evin yasal durumuna da dikkat etmek gerekiyor. Özellikle iskan izni ve yapı ruhsatının olmasına, tapuda kısıtlayıcı bir tedbirin bulunmamasına çok dikkat edilmeli. İnşaat projesini inceleyip fiili durumun projeye uygun olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor, çünkü aykırı bir durumda belediye tarafından ceza kesilebilir ya da bina yıkılabilir.

3.    Konutun lokasyonu çok önemli bir konu. İşinize ve ulaşım araçlarına yakınlığı hayatınızı yakından etkileyecektir. Hangi bölgelerden ev almanın yararınıza olacağına karar vermeniz gerekiyor. 

4.    Projelere ait sözleşmeleri dikkatle okumanız gerekiyor. Anlamadığınız bir madde için hukuk danışmanına başvurmanız gerek.

5.    Evin krediye uygunluk etkenini göz önünde bulundurmalısınız. Krediye uygun olan bir ev almanız için kat irtifakı ya da kat mülkiyeti olmayan, hisseli ya da üzerinde ipotek bulunan konutları iyice araştırmalısınız. 

6.    Kredi kullanarak ev sahibi olacaksanız peşinatı önceden hazır bulundurmanız gerekiyor. Konut kredilerinde en az yüzde 25 oranında peşinat hazırlanmalıdır. Bu süreçte aylık ne kadar taksit ödeyeceğinizi, kaç yıl vade kullanmak istediğinizi ve faiz oranlarını dikkatle inceleneniz gerekiyor.
 

Fırsat Projeleri