Konut Alacaklar Bunlara Dikkat Etmeli!

Artık ev almak başlı başına dikkat gerektiriyor. İşte ev alırken dikkat edilecekler…

Konut Alacaklar Bunlara Dikkat Etmeli!
09.06.2017 - Cuma

Son yıllarda giderek artan site tarzı yaşamla birlikte aidat konusu da gündeme geliyor. Konut projelerinde sunulan havuz, kuaför, spor salonu gibi olanaklar yüksek aidatları da beraberinde getiriyor. 


Aidat tutarları İstanbul’da metrekare başına 6-7 tl bandında seyrediyor. Bu da 100 metrekare büyüklüğündeki bir ev için en az 600-700 lira anlamına geliyor. Ancak durum her zaman böyle olmuyor. Neredeyse ev kirası kadar olan, 2 bin liraya kadar çıkabilen aidatların söz konusu olduğu siteler de mevcut.

 
Aidatlar Neden Yükseliyor? 


Aidatların yüksek olmasının sebebini Ceylan Ceylan İnşaat Başkanı Muammer şöyle açıklıyor: “Markalı konut projeleri son 5 yıldır oldukça ön planda. Güvenlik ve otopark hizmetleri başta olmak üzere sitelerde ailelerin sosyal hayatları için hizmetler üretilmeye ve ailelerin bütün ihtiyaçları oturdukları site bünyesine karşılanıyor ve bu da maliyet yaratıyor.”

 

Beşiktaş

 

En Yüksek Aidatlar Bu Bölgelerde


İstanbul’da en yüksek aidatlar metrekaresi 13.16 TL ile Beşiktaş bölgesindeki evlerde uygulanıyor. Bu tutarı 9.44 TL ile Ankara ilindeki evler, 7.54 ile İstanbul Anadolu Yakası ve 4.01 TL ile İzmir ili takip ediyor. İstanbul’da en düşük aidatlar ise 1.02 TL ile Güngören bölgesinde uygulanıyor.

Konut Alacaklara Önemli Tavsiyeler


Alacağınız konut henüz proje aşamasındayken danışmanlık almanız, güvenlik, temizlik ve personel giderlerini öğrenmelisiniz.
Hiç aidatı olmayan projeleri araştırabilirsiniz. Bazı projeler sıfır aidat projesi uyguluyor.
Projenin site yönetimini taşerondan almayan, kendisi üstlenen firmaları göz önünde bulundurabilirsiniz.
Konut satın alırken sözleşmenize dikkat edin. 2 yıl kendisi yönetip daha sonra taşerona devreden projeler yoğunlukta.

 

Posta
 

Fırsat Projeleri