Kiracılar Dikkat! Ağustos Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu

Kira sözleşme süresinin dolması ve yenilenmesi halinde ev sahipleri kiracılara belli oranda zam yapar. İşte 2017 Ağustos kira artış oranları...

Kiracılar Dikkat! Ağustos Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu
03.08.2017 - Perşembe

Kiracılarla ev sahipleri arasında yapılan kira sözleşmelerinde belirtilen sürenin dolması ve yenilenmesi halinde kiracıya belli oranda zam yapılır. Ağustos ayında sözleşme yapan ve sözleşmesini yenilemek isteyen kiracıların kira artış oranları belli oldu. Bu oranlar Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 2017 enflasyon rakamlarına göre Ağustos ayında kiracılara yüzde 10,94 oranında zam yapılabilecek.

İşyeri kiracılarında ise durum biraz farklı. İşyeri kiracılarına yapılacak zam, sözleşmeye bağlı kalma şartı ile gerçekleştirilecek. Eğer sözleşmede herhangi bir kira artış oranı belirtilmemişse mal sahibi istediği oranda kiracısına zam yapma hakkına sahiptir. 

2017 AĞUSTOS KİRA ARTIŞ ORANLARI

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,72 arttı. 2017 yılı Temmuz ayında yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), Haziran ayına göre %0,72, 2016 yılının Aralık ayına göre %8,60, 2016 yılının Temmuz ayına göre %15,45 ve on iki aylık ortalamalara göre %10,94 artış gösterdi. Kira artış hesaplamalarında bu oranlardan on iki aylık ortalamalar baz alınıyor ve mevcut kira bedeli üzerinden bu oranda artış yapılıyor.

KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

2016'da kira sözleşmesi imzalayan kiracı 2017 yılında sözleşmesini yenilemek isterse belli oranda kira artışı yapılır. 1000 TL kira bedeli ödeyen kiracıya yüzde 10,94'lük bir artış uygulandığında ödemesi gereken tutar  1109, 4 TL olur.

KİRA ARTIŞINA DAVA AÇMAK MÜMKÜN MÜ?

Ev sahiplerinin kiraya fazla zam yapması halinde kiracılar kira bedeline itiraz için dava açabiliyor. Davalar taşınmazın bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılıyor. 

Fırsat Projeleri