Kira Artışlarına Enflasyon Engeli

Posta Gazetesi köşe yazarlarından Bilal Emin Turan, yazısında kira zamlarındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Kira Artışlarına Enflasyon Engeli
07.08.2017 - Pazartesi

En büyük giderlerden biri olan kira harcamaları yılda bir yenileniyor. Bu aşamada zamlar ev sahibinin insafına kalmış gibi görünse de bu artışın yasal bir sınırı var. Üretici enflasyonuna göre belirlenen bu sınıra dün zam geldi ve yüzde 11 oranında arttı.


Hem vatandaş için hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir gider olan kira giderlerinde her yıl yenilemeye gidiliyor.  20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da işyeri için mülk sahibine kira ödüyor. Kira, Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. Ancak bunun yasal bir sınırı var ve bu sınır 1 Temmuz 2012'de çıkan yeni Borçlar Kanunu ile belirlenmiş durumda. 


Zamlar ÜFE’ye Göre Yükseliyor


Borçlar Kanunu'nun 344'üncü maddesinde konut için kira artışının İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. Bu aşamada kiracı ve mal sahibi anlaşsa bile zamda bu sınır aşılamıyor. 


Zam Oranı Netleşti


Temmuz ayı ÜFE’si dün TÜİK tarafından açıklandı. ÜFE'ye bakarken aylık değil 12 aylık ortalama oranlara bakılacak. Çünkü yasada kira artışının bir önceki yılın ÜFE'sini geçemeyeceği yazsa da Yargıtay Hukuk Dairesi'nin aldığı kararda artışın son 12 aylık ÜFE ortalamasına göre yapılabileceği kararlaştırıldı. 

İşte Maksimum Zam Miktarı


12 aylık ÜFE ortalaması yüzde 10.94 oranında açıklandı. TÜİK'in açıklamasına göre yılbaşından sonra ciddi bir artış oldu. Ocak'ta yüzde 4.96 olan bu oran Haziran'da yüzde 9.98'e çıkmıştı. Son veriye göre; mülk sahipleri bu ay kira yenileyecekse en fazla yüzde 10.94'lük bir zam yapabilecek. 1000 liralık kirada bu 110 liraya karşılık geliyor.

Fırsat Projeleri