Kira Artış Oranları Belli Oldu

Eylül ayı itibariyle kira sözleşmeleri yenilenecek kiracıların artış oranları da belli oldu.

Kira Artış Oranları Belli Oldu
05.09.2017 - Salı

Eylül ayı itibariyle kira sözleşmeleri yenilenecek kiracıların artış oranları da belli oldu. Buna göre kiracılar yeni dönemde kiralarını yüzde 12.05 zamlı ödeyecek.

Kira artış oranları Eylül 2017 Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0.85, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9.52, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16.34 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12.05 artış gösterdi. Bilindiği gibi kira artış hesabında TÜİK tarafından açıklanan verilerden on iki aylık ortalamalar kullanılarak zam yapılıyor. Buna göre ev sahipleri kiracılarına yüzde 12,05 oranında zam yapılabilecek. 

EV SAHİBİ KONTRATTAN FAZLA ZAM TALEP EDEBİLİR Mİ?

Bu arada ev sahibinin yasal olarak, kontratta belirlenenden fazla kira zammı yapma hakkı da yoktur. Bu gibi durumlarda kontratta belirlenen oranda bir zam eklemesi yaparak kira ödemesine devam edilebiliyor. Yeni dönemlerde kira bedelinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen 1 yıllık ÜFE (Üretici Fiat Endeksi) oranını geçmemek suretiyle artış uygulanabiliyor.

Fırsat Projeleri