Kentsel Döşümle Değerlenen İlçelerde Evi Olanlar Zengin Oldu!

Kentsel Dönüşümün ilk adınları 5 yıl önce atıldı, ama sektör bu alanda hala emekleme döneminde. Elbette başarılı Kentsel Dönüşüm çalışmaları da var. İstanbul'un en değerli bölgelerinde, Kentsel Dönüşüm kapsamında toplam 7 milyon riskli yapının yenilenmesi amaçlanıyor.

Kentsel Döşümle Değerlenen İlçelerde Evi Olanlar Zengin Oldu!
11.03.2018 - Pazar

Kentsel Dönüşümün ilk adınları 5 yıl önce atıldı, ama sektör bu alanda hala emekleme döneminde. Elbette başarılı Kentsel Dönüşüm çalışmaları da var. İstanbul'un en değerli bölgelerinde, Kentsel Dönüşüm kapsamında toplam 7 milyon riskli yapının yenilenmesi amaçlanıyor.

Kentsel Dönüşümle, İstanbul'un en değerli yatırım değerine sahip bölgelerinde bulunan toplam 7 milyon binanın, başarılı bir şekilde ve modern şehircilik kriterlerine uygun dönüşmesi gerekiyor. Kısacası, Kentsel Dönüşüm kapsamında evi olanlar yüksek karla evini yenilemek; İnşaat firmaları ise aynı şekilde, kar edecekleri Kentsel Dönüşüm projelerinde yer almak isteyince, zaman zaman aksamalar yaşanması kaçınılmaz oluyor. Durum böyle olunca, eski evler dönüşüm kapsamında hala çoğu bölgede yenilenemedi. Eski evlerde ve sosyal olanaklı kısıtlı olan bölgelerde yaşamaya çalışan vatandaşların günlük hayatı da oldukça zor koşullara sahip.

Kentsel Dönüşüm'de Güvenilir Firma Kazandırıyor!

Vatandaş, doğru ve güvenilir bir firma ile anlaşırsa eski evini 10 katı fazla değerde yeni bir mülke kavuşuyor. Kentsel Dönüşümle yıldızı parlayan ve hak sahiplerine  en yüksek pay ın ödendiği bölgelerden biri Kadıköy'e bağlı Fikirtepe oldu. Sıkça dönüm kapsamında gündeme gelen bölgede bir çok yenileme projesine başlandı. Bölgedeki müteahhitlerin  başlattığı çalışmalar kapsamında, vatandaşların bir kısmı evlerini teslim alırken; vatandaşların bir bölümü ise firmaların iflas  etmesi nedeniyle mağdur oldu.

Aslında, güvenilir ve işi bilen firmayla anlaşılması durumunda, vatandaşları yüksek oranda karlılık sağlayan Kentsel Dönüşüm çalışmaları, işi bilmeyen  firma ve vatandaşları ise epeyi mağdur etti. Öyle ki, dönüşüm kapsamında olan bölgelerde, 100 m2 arsa payı olan biri yeni proje, tamamlandığında  2 milyon TL'lik bir mülke  dönüşebiliyor. Veya Ataşehir’e komşu Yenisahra’da  aynı  büyüklükte arsa sahibi  bir vatandaş 1-1.5 milyon TL'lik mülke, Bomonti’de ise, 1 milyon TL'lik mülke veya  Piyalepaşa bölgesinde ise  1.6 milyon TL'lik mülke sahip olabiliyor.

Kentesel Dönüşüm Kapsamına Giren Bölgeler!

FİKİRTEPE:

Fikirtepe, İstanbul’un  kentsel dönüşümünde en popüler ve en çok tartışıldığı bölgelerden biri durumunda. Öyle ki, Fikirtepe’de dönüşüm kapsamında 35 bin konut ile 2 bin 500 ticari alan yapılması hedefleniyor. Fikirtepe’de dönüşüm projelerinin değeri toplam, 18 milyar dolar civarında. Bölgede vatandaşa verilen arsa payın ortalama yüzde 55 civarında ve  100 m2 arsa payı olan vatandaş 250 m2 satılabilir alan  karşılığında yaklaşık 2 milyon TL. Alabiliyor.

BAKIRKÖY:

Bakırköy’de kat sınırlaması olduğundan, hak sahipleri müteahhit firmayı taşeron olarak kullanarak evlerini yeniliyor. Öte yandan yüksekli sınırını kullanmamış olan bina malikleri, müteahhit firmaya verilen gayrimenkul kadar hak alabiliyor. Bu bölgede, müteahhit’e kalan kat sayısı ortalama 2 daire oranında oluyor.

ESENLER:

Esenler’de, kentsel dönüşüm bölgesi olarak 4 adet mahalle mevcut. Paylaşım oranının yüzde 50 - 50 olduğu bölgede, yeni konutların m2 satış fiyatı 2 bin 300 lira ila 2 bin 800 TL arasında.

SANCAKTEPE:

Genel olarak, bölgede yer alan eski ve niteliksiz binalar çoğunlukla küçük müteahhit firmalar tarafından yerinde dönüşüm ile yenileniyor. Öte yandan, ilçe merkezinde arsa sahipleri ortalama yüzde 45-50 oranlarında pay alabiliyor. Sancaktepe lokasyonunda nitelikli konutların m2 fiyatı 4 bin ila 4 bin 500 TL arasında.

KARTAL:

Arsanın konumuna göre değişmekle birlikte; arsa sahibi payı yüzde 45-50-55 arası değişiyor. Konutların birim satış bedelleri ise, 4-6 bin TL arasında.

GAZİOSMANPAŞA:

Paylaşım oranının yüzde 50-50 olduğu bu bölgede ise, konutların m2 satış fiyatı ise, 2 bin 300 TL ile 3 bin 500 TL arasında  farklılık gösteriyor.

BOMONTİ:

Bir taraftan  lüks konut projelerine ev sahipliği yapan Bomonti’de, diğer yandan kentsel dönüşüm çalışmaları sürüyor. Dönüşüm dahilinde kat karşılığı anlaşma imzalayan ve evlerini boşaltan kişilere aylık 1000 lira kira yardımı sağlanıyor. Bölgede,100 m2 arasında arsası olan vatandaşa ortalama 2 konut düşüyor ve yeni olan  2 dairenin bedeli ise en az 1 milyon TL.

KADIKÖY:

Bağdat Caddesi’nin kuzeyinde bulunan arsa sahiplerine yüzde 65-72, güneyinde ise yüzde 70-72 oran hak veriliyor. Bağdat Caddesinde yeni evlerin m2 fiyatı ortalama, 2 bin 800 ila 4 bin 500 dolar arasında değişiyor.

YENİSAHRA:

Yenisahra bölgesi henüz  kentsel dönüşüm sürecinde olmasına, rağmen çalışmaların başlamadığı bölgelerden. Burada müteahhitler ve vatandaşlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin imar planlarını hazırlamasını bekliyor. Yenisahra’da; yüzde 50-50’lik bir anlaşma mevcut ve hak sahiplerine bir kereye mahsusu 2 bin liralık taşınma desteği sağlanıyor. Öte yandan, riskli yapısını  kentsel dönüşüme sokan vatandaş, değeri 1 milyon ile 1.5 milyon lira arasında değişen bir mülke sahip olabiliyor.

MALTEPE:

Bu bölgede de arsa sahibi payının seviyesi yüzde 50 - 55 seviyelerinde. Bölgedeki nitelikli konut projelerinde m2 fiyatı 3 bin 700 – 4 bin 700 lira arasında değişirken manzarası olan konutlarda rakam, 5 bin 200  ila  6 bin TL aralığında.

BASIN EKSPRES:

Bu bölgede ise, paylaşım oranı ortalama yüzde 50- 50 seviyesinde. Basın Ekspres lokasyonunda yeni konutların m2 satış fiyatı 1.500 ila 2 bin 300 dolar arasında.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Sizi Ev Sahibi Yapacak Öneriler AND Pastel'de

Makyol Santral

İSTANBUL / ESENYURT

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Makyol Santral'de Ödemelerinizi Erteleyin

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Eston Şehir Koru'da Müstakil Hayat Sizi Bekliyor

Strada Bahçeşehir

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Strada Bahçeşehir'de Haftanın Fırsatı

Merkez Ankara

ANKARA / YENİMAHALLE

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Ankara'nın Gerçek Merkezinde Millet Bahçesine Komşu Yaşayın

Başyapıt Dragos

İSTANBUL / MALTEPE

Hayatınızın Seyrini Değiştirecek Proje...

Hayatınızın Seyrini Değiştirecek Proje...