Kentsel Dönüşümde Yıkılan Bina Sayısı Yeterli Değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün başlamasından itibaren 100 bin civarında birim yıkıldığını ancak bu sayının yeterli olmadığını söyledi.

Kentsel Dönüşümde Yıkılan Bina Sayısı Yeterli Değil
21.11.2017 - Salı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün başlamasından itibaren 100 bin civarında birim yıkıldığını ancak bu sayının yeterli olmadığını söyledi.

Sur Yapı'nın Kepez ilçesindeki Kepez-Santral Mahallerindeki 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesini yerinde inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, burada yetkililerden bilgi aldı. 

Antalya'da çok güzel bir kentsel dönüşüm örneğiyle karşı karşıya olduklarını belirten Mehmet Özhaseki, Sur Yapı'nın projesinde baştan sona doğru bir kurgulama olduğunu kaydederek, projeyle 3 bin 400 civarındaki vatandaşın yerinde yeniden ev sahibi olduğunu, sosyal donatı alanlarının projede mükemmel şekilde hesaplandığını dile getirdi.

PROJEDE YANLIŞ BİR UYGULAMA YOK

Mehmet Özhaseki, projede yanlış gördüğü bir uygulama olmadığını ifade ederek, "Olsaydı arkadaşlarımızı uyarmaktan geri kalmazdım. Başta liderlik yapan Vali Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ve Sur Yapı yetkililerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Alan bazlı dönüşümlerdeki İstanbul ve bazı kentlerde yaşanan sıkıntıların bu projede yaşanmadığının altını çizen Özhaseki, tek tek dönüşüm yapılarak bina bazlı dönüşümlerin aksaklıklarının ortaya çıkmadığını söyledi.

BAKANLIĞIMIZA DÜŞEN NE VARSA YAPMAYA HAZIR

Özhaseki, tamamıyla alanın ve yeni bir şehir konseptinin hesaplandığını belirterek "Vatandaşın rahat edeceği yollar, yeşil alanlar, ticari mekanlar, sosyal donatı alanları hepsi hesaplanmış. Vatandaşın neredeyse tamamıyla anlaşma yapılmış. Bu güzel bir şey. Ciddi bir uygulama bu. Birçok yerde bunlar sağlanamadığı için kentsel dönüşüm akamete uğruyor. Kentsel dönüşümün güzel bir örneği görmekten mutlu oldum. Bakanlığımıza düşen ne varsa bundan sonra yapmaya hazırım" diye konuştu. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE HANGİ AŞAMADAYIZ?

Kentsel dönüşüme ilişkin yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarıyla çıktığını aktaran Bakan Özhaseki, "2012 yılında Cumhurbaşkanımızın ısrarıyla bir yasa çıktı. Bu beş yıl içerisinde gerek riskli yapı gerekse riskli alan tespitleriyle ortaya koyabildiğimiz bütün bir toplamı söylemek istiyorum. Detay vermek herkesi rahatsız eder. 1 milyon 100 bin civarında bağımsız birim. Uygulamasına geçildiğinde neredeyse yüzde 50'lerde bir başarı var. Riskli alan, riskli yapı ilan etmişiz ama tamamını yıkamamışız. Yıkılabilen sayı da 550 bin civarında. Yani 5 yıl içerisinde Türkiye'de yılda yıkabildiğimiz bağımsız birim sayısı 100 bin civarında gidiyor. Bu yeterli mi? Değil. Bu ülke deprem ülkesi. Birinci ve ikinci derecede deprem bölgesi olarak ülkemizin yüzde 66'sı nüfusumuzun da yüzde 71'i yaşıyor. Böyle bir ortamda deprem bizi hazırlıksız yakalarsa işte o zaman perişan oluruz. Altından kalkmak çok zorlaşır. Marmara Depremi'ndeki yaşadığımız acıları hepimiz biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüme ilişkin yeni bir yasa hazırlığı içinde olduklarını da vurgulayan Özhaseki, "Bu işin yapılması hususunda epeyce avantajları var. Hedef koyduğumuz yılda 500 bin civarında bağımsız birimin dönüşümü için de her türlü adım atıldı. İnşallah kısa sürede bu yasa çıkar ve bizde bu doğrultuda hareket ederiz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Yaşam Başladı

AND Pastel'de Yaşam Başladı

Başkent Emlak Konutları

ANKARA / ÇANKAYA

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Gebze Emlak Konutları

KOCAELİ / GEBZE

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Başakkent Gölet

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri

İZMİR / KARŞIYAKA

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Aydos Country

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...