“Kentsel Dönüşüm Yanlış Anlaşılıyor!”

Ahes Misal İstanbul’un lansman toplantısında konuşan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Kentsel dönüşümün yanlış anlaşıldığını görüyorum” dedi.

“Kentsel Dönüşüm Yanlış Anlaşılıyor!”
16.11.2017 - Perşembe

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, basına tanıtılan Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi Ahes Misal İstanbul’un lansman toplantısında projeye ve kentsel dönüşüme dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar…

"Yaşadığımız Alanları Depreme Hazırlıklı Hale Getirmeliyiz"

Konuşmasına deprem gerçeğine vurgu yaparak başlayan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Hepimizin malumu Türkiye’de deprem durumu maalesef engel olma durumumuzun olmadığı bir gerçek ve bununla yaşamak zorundayız. Ne yazık ki İstanbul da deprem kuşağında. Sadece depreme dayanıklı bir referansla değil, depremi öncelik almak suretiyle yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını her defasında hatırlatmak zorundayız. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde tüm akademisyenlerin büyük bir depremle karşılaşacağımız gerçeğini ortaya koyduğunu biliyoruz. Bu depremin 7 şiddetinde olacağından da bahsediliyor. Bizler bu şehirde yaşayan bireyler olarak depreme her an hazırlıklı olmak zorundayız. Depremi öteleyemiyorsak yaşadığımız alanları depreme hazırlıklı hale getirmeliyiz. İşte tam da bu noktada gündeme gelen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında çıkartılan 6.306 numaralı yasa ile birlikte ilçemizde yaklaşık 4,5 milyon metrekarelik bir alan riskli alan ilan edilmiş akabinde dönüşüm çalışmaları başlamış bulunmaktadır.”

"Şehrin Bütüncül Bir Şekilde Planlanmasının Önünü Açtık”

Gaziosmanpaşa bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında da bilgi veren Usta, şöyle konuştu: “Bu çalışmaları başlatmışken kentsel dönüşüm algısını fırsat bilerek, İstanbul’un coğrafi olarak orta konumunda olan ancak şehrin temposundan geri kalan Gaziosmanpaşa ilçemizin gelecek yıllara hazırlanması gerektiğini düşünüyorum. Bölgemizde master planını gerçekleştirdik ve bu master planına bağlı kalmak suretiyle her bölgede yapacağımız dönüşüm projelerine indirgedik. Geri dönüşüm projeleri ile birlikte referans aldığımız bu vizyon planına bağlı kalmak suretiyle bölgemizin her alanındaki çalışmaları bir araya getirerek şehrin bütüncül bir şekilde planlanması anlayışının önünü açtık.”

"Kentsel Dönüşüm Yanlış ve Eksik Anlaşılıyor"

Kentsel dönüşümün yanlış anlaşıldığını belirten Usta: “Özellikle belirtmek zorundayım çünkü kentsel dönüşümün yanlış ve eksik anlaşıldığını görüyorum. Kentsel dönüşümün binayı yıkıp yerine yeni bina yapmak ya da çok katlı binalarla şehri dönüştürdüğümüzü savunmak anlamında anlaşılmaması gerektiğinin altını çiziyorum. Biz de bu anlamda bu anlamda kentsel dönüşümle bütün bir planlama ve her bölgenin coğrafi özelliklerine has bir yaklaşımla çalışma başlatmak durumundayız.” Dedi.

"Misal İstanbul Çok Zor ve Maliyetli Bir Proje"

Hayata geçirdikleri Ahes Misal İstanbul projesinin zor ve çok yüksek bir maliyeti olduğunu ve kentsel dönüşümde binayı yıkıp tekrar yapmaktan ziyade günün ihtiyaçlarını karşılayan bir yaşam sunduklarını belirten Hasan Tahsin Usta şunları söyledi: “Şunu ifade etmek gerekirse yaptığımız kentsel dönüşüm çalışmalarında şehirlere yeni bir kimlik kazandırmak durumundayız. Misal İstanbul projesi gerçekten zor ve maliyetli bir proje. Bir çok projenin İstanbul’u hızla geliştirdiğini görüyoruz ama şunun altını çizmek gerekirse, yıllardır yerleşmiş bir dokuyu yok ediyorsunuz ve bu insanların sosyal yapısını, donatı ihtiyaçlarını onlara yeniden sunmak zorunda kalıyorsunuz. Bu çalışmalar içerisinde şöyle bir detayı paylaşmak isterim: bu çalışmamızda yol, otopark, okul, cami gibi hususlar gündeme geldiyse de yaptığımız tüm kentsel dönüşüm çalışmalarında ölçümlediğimiz bir hassasiyetimiz, o bölgede yaşayan insanların gereksinimleri neyse günün en ileri teknolojisiyle hayata geçirilmek suretiyle günün yaşam olanaklarını sunan ihtiyaçları karşılamaktır.”

"Ulaşım, Şehre Medeniyet Getiren Yapıdır"

Bir bölgedeki medeniyet seviyesinin ulaşımdan geçtiğinin altını çizen Usta: “Şehirlere medeniyet getiren en önemli yapı ulaşımdır. Eğer bir şehirde ulaşım varsa orada medeniyet aramak son sorudur. Projemizin İstanbul’un en büyük metro projesine yakın bir noktada olmasına ilaveten, raylı sistemlerin, teleferik projelerinin ve bununla birlikte 3. Havalimanına bağlı yollarının bağlantısı ile yakın konumda olduğunu belirtmek isterim.” Dedi.


 

Fırsat Projeleri