Kentsel Dönüşüm Seçimden Sonra Hızlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, seçimden sonra ekonominin toparlanarak kentsel dönüşümün hızlanacağını belirtti.

Kentsel Dönüşüm Seçimden Sonra Hızlanacak
30.11.2018 - Cuma

Seçimden sonra ekonominin toparlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “buna bağlı olarak bütün sektörlerin yoluna gireceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm tekrar hızlanacak” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, İmar Barışı’ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “İmar Barışı, devlet mevzuatıyla problemli olan yapıları bir defaya mahsus olmak üzere bu problemlerinin kayıt altına alınmasıyla ilgili nitelikli barışma belgesi. Son tarih 31 Ekim’di ama bunu uzattık. Şu anda 8.5 milyon civarında bir müracaat yapıldı. Her gün bu sayı 50 bin, 80 bin, 100 bin olarak artarak devam ediyor. Süreyi uzattığımız için bu dönemde müracaat yavaşladı. Toplumumuzda biliyorsunuz süre sonunda ivmeler arttığı için yıl sonuna doğru hızlanarak devam edecek. Tahminen 10 milyonun üzerinde yapı kayıt belgesi alma problemi olan bunu çözecek yapı olduğunu tahmin ediyoruz. Adı üzerinde bunlar tahminen yürütüldüğü için bunları kayıt altına alma adına yapılan proje bu. Hem kayıt altına almış olacağız. Hem kayıt altına aldığı için koruma belgesi de almış olacak. Bir bedel karşılığında. Dolayısıyla burada müracaat konusunda beklentilerimize ulaşacağımızı tahmin ediyorum” şeklinde bilgi verdi.

“Ekonomi Olumlu Yönde İlerleyecek”

Kentsel dönüşüme değinen Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Kentsel Dönüşüm inşaat sektörünün kendi alanı içerisinde olan ayrı bir kavram. Kentsel dönüşüm dediğimiz, insanların konut ihtiyacı ve güvensiz yapıların güvenli yapılara dönüşmesi kentsel dönüşümün içinde yer alıyor. Barınma ihtiyacı, konut ihtiyacı bu şekilde devam ederken ekonominin biraz daralma gösterdiği 2018 yılında kentsel dönüşümün yavaşlamasına söz konusu oldu. Bazı başlamış projeler yatırımcılar tarafından tamamlanamama riski ortaya çıktı. Bununla ilgili şu an bir durağanlık devam ediyor. Kentsel dönüşümün finansı da o projelerin içinden çıkacak ticari alanlar ve konutlar üzerinden ödenmesi planlandığı için genelde yatırımcılar bu şekilde bu işten sorumlu. Konutların satılma hızının düşmesi biraz da ticaretin daralmasıyla bir yavaşlama söz konusu oldu. Her seçim döneminde olduğu gibi insanlar seçimlerin sonucuna göre iş yaptığı için seçim endeksli oldu. Seçimden sonra her şeyin yerli yerine oturduğu ekonominin de olumlu yönde ilerlediğini görüyoruz. Seçimden sonra ekonominin de toparlanacağı buna bağlı olarak bütün sektörlerin yoluna gireceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm tekrar hızlanacak” diye konuştu.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'de Yaşam Başladı

AND Pastel'de Yaşam Başladı

Başkent Emlak Konutları

ANKARA / ÇANKAYA

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Başkent Emlak Konutları'nda 0,99 Vade Oranı

Gebze Emlak Konutları

KOCAELİ / GEBZE

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Gebze Emlak Konutları 3. Etap'ta Yaşam Başladı

Başakkent Gölet

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Başakkent Gölet'te Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri

İZMİR / KARŞIYAKA

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Folkart Yaka Evleri'nde Projede Fırsat'a Özel Kampanya

Aydos Country

İSTANBUL / SANCAKTEPE

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...

Aydos Country'de 180 Ay 0,99 Vade Oranı...