Kentsel Dönüşüm Seçimden Sonra Hızlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, seçimden sonra ekonominin toparlanarak kentsel dönüşümün hızlanacağını belirtti.

Kentsel Dönüşüm Seçimden Sonra Hızlanacak
30.11.2018 - Cuma

Seçimden sonra ekonominin toparlanacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “buna bağlı olarak bütün sektörlerin yoluna gireceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm tekrar hızlanacak” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, İmar Barışı’ndaki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu. Demirtaş, “İmar Barışı, devlet mevzuatıyla problemli olan yapıları bir defaya mahsus olmak üzere bu problemlerinin kayıt altına alınmasıyla ilgili nitelikli barışma belgesi. Son tarih 31 Ekim’di ama bunu uzattık. Şu anda 8.5 milyon civarında bir müracaat yapıldı. Her gün bu sayı 50 bin, 80 bin, 100 bin olarak artarak devam ediyor. Süreyi uzattığımız için bu dönemde müracaat yavaşladı. Toplumumuzda biliyorsunuz süre sonunda ivmeler arttığı için yıl sonuna doğru hızlanarak devam edecek. Tahminen 10 milyonun üzerinde yapı kayıt belgesi alma problemi olan bunu çözecek yapı olduğunu tahmin ediyoruz. Adı üzerinde bunlar tahminen yürütüldüğü için bunları kayıt altına alma adına yapılan proje bu. Hem kayıt altına almış olacağız. Hem kayıt altına aldığı için koruma belgesi de almış olacak. Bir bedel karşılığında. Dolayısıyla burada müracaat konusunda beklentilerimize ulaşacağımızı tahmin ediyorum” şeklinde bilgi verdi.

“Ekonomi Olumlu Yönde İlerleyecek”

Kentsel dönüşüme değinen Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Kentsel Dönüşüm inşaat sektörünün kendi alanı içerisinde olan ayrı bir kavram. Kentsel dönüşüm dediğimiz, insanların konut ihtiyacı ve güvensiz yapıların güvenli yapılara dönüşmesi kentsel dönüşümün içinde yer alıyor. Barınma ihtiyacı, konut ihtiyacı bu şekilde devam ederken ekonominin biraz daralma gösterdiği 2018 yılında kentsel dönüşümün yavaşlamasına söz konusu oldu. Bazı başlamış projeler yatırımcılar tarafından tamamlanamama riski ortaya çıktı. Bununla ilgili şu an bir durağanlık devam ediyor. Kentsel dönüşümün finansı da o projelerin içinden çıkacak ticari alanlar ve konutlar üzerinden ödenmesi planlandığı için genelde yatırımcılar bu şekilde bu işten sorumlu. Konutların satılma hızının düşmesi biraz da ticaretin daralmasıyla bir yavaşlama söz konusu oldu. Her seçim döneminde olduğu gibi insanlar seçimlerin sonucuna göre iş yaptığı için seçim endeksli oldu. Seçimden sonra her şeyin yerli yerine oturduğu ekonominin de olumlu yönde ilerlediğini görüyoruz. Seçimden sonra ekonominin de toparlanacağı buna bağlı olarak bütün sektörlerin yoluna gireceğini ümit ediyoruz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm tekrar hızlanacak” diye konuştu.

Fırsat Projeleri

AND Pastel

İSTANBUL / KARTAL

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

AND Pastel'den 10 Yerine 5 Yılda Biten Kredi Kampanyası!

İnistanbul

İSTANBUL / FATİH

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

İnistanbul'da Hayat Başlıyor

Eston Şehir Koru

İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

124 Metrekareden Başlayan Koru Daireleri Satışta

Panorama Incity

İSTANBUL / KAĞITHANE

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Lansmandaki Son 2 Daireye Özel Net %30 İndirim

Haftanın Fırsat Projesi 3

İSTANBUL / KAĞITHANE

Kaçırılmayacak Fırsat...

Kaçırılmayacak Fırsat...

Haftanın Fırsat Projesi 4

İSTANBUL / BAHÇEŞEHİR

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje

Bahçeşehir’in Merkezinde Fırsat Proje