KDV'siz Konuta Yoğun Talep!

Gurbetçilere yönelik KDV’siz konut edinme hakkı, konut satışlarını yükseltti. Satışlarda yüzde 37 oranında artış gerçekleşti.

KDV'siz Konuta Yoğun Talep!
03.08.2017 - Perşembe

Yeni Şafak’ın haberine göre, yaklaşık 250 sektörü etkileyen ve ekonominin canlanmasında önemli bir lokomotif olan inşaat sektöründe yeni atılımların yararı görülmeye başlandı. . Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için geçerli olan KDV’siz konut satışına gurbetçilerden yoğun ilgi geldi.  Yurtdışında yaşayan vatandaşlar geçen yıl ülkemizden 2 bin 585 adet konut ve işyeri satın alırken bu yılın aynı döneminde rakam KDV’siz konut edinimiyle yüzde 37 artarak 3 bin 549’a yükseldi.


KDV Karı 300 Bin TL’de 54 Bin TL


1 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren yabancıların KDV ödemeksizin konut edinimi fırsatını değerlendiren gurbetçi vatandaşlarımız konut ve işyeri alımında hayli ilgili. Hükümet gurbetçilere yönelik yaptığı düzenlemeyle de hedefine ulaştı ve gelen talep satışları da yukarı taşıdı.


2018 yılı içinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 37’lik artış yaşanarak Nisan-Ağustos aylarında satışlar 2 bin 585 adet olarak belirtildi. Bu durumda KDV’siz konut alımı 300 bin liralık konut alımında yüzde 18 KDV ile hesaplandığında vatandaşa 54 bin liralık kar sağlıyor. Konut alan gurbetçinin cebinde 300 bin liralık konutta 54 bin lira kalıyor. 


Cari Açık Azalacak


İnşaat sektörüne hareketlilik, ayrıca ülkeye döviz girişini sağlamak amacıyla hükümetin başlattığı KDV’siz konut alımı hareketinde önemli basamaklar kaydediliyor. Eski Gelir İdaresi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Nazmi Karyağdı, uygulama sayesinde cari açığın finansmanı için ülkemize döviz girişinin olduğunu belirtti. Bu uygulamada satın alınan konutun bedelinin yurtdışından döviz olarak getirilmesi şartı bulunuyor. Buna göre gurbetçi dövizi fiziki olarak yanında getiriyorsa bu durumda da girişte Gümrük İdaresi’nden alacağı bir belge ile ispat etmesi gerekiyor. 
 

Fırsat Projeleri