KDV İndirim Mobilya Sektörünü Canlandırdı

Birçok alanda yapılan KDV indirimi mobilya sektörünü de hareketlendirdi.

KDV İndirim Mobilya Sektörünü Canlandırdı
25.08.2017 - Cuma

Birçok alanda yapılan KDV indirimi mobilya sektörünü de canlandırdı. Kredi kartıyla yapılan mobilya harcamaları da geçtiğimiz aylarda başlayan yüzde 10'luk KDV indirimiyle yılın ilk yarısında rekor kırdı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu, 2016'yı 2.5 milyar dolarlık ihracatla kapatan mobilya sektörünün, KDV indirimiyle birlikte iç pazarda hedef büyüttüğünü dile getirdi.

YAŞANAN ARTIŞ KDV İNDİRİMİNDEN

Referandum ayından sonra artışın ana nedenini yüzde 10'luk KDV indirimine bağlayan Cüneyt Yanıkçıoğlu, "KDV indirimi sektörümüz için can suyu oldu. Düğünler ve ev taşınmalarının mart ayında başlamasıyla bahar aylarından itibaren satışlarımızda bir artış söz konusu oldu. Eylül sonuna kadar uzatılan KDV indirimi, firmaların özel kampanyalarıyla birleşince satışlarımıza olumlu yansıdı. KDV indirimi mobilya harcamalarında zirve yaptırdı. Bu artışların 3'üncü çeyrekte daha iyi gelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Bankaların taksitlendirme kampanyalarının da satışlarda olumlu etkisi bulunduğunu kaydeden Yanıkçıoğlu, kredi kartına yapılan taksitlendirmenin önemine dikkat çekti.

SATIŞLAR EYLÜLDE YİNE ARTAR

Bu arada Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç de sektördeki satış artışını KDV indirimine bağladı. Referandum olduğu için mayıs ayına kadar KDV indiriminden istenilen verimi alamadıklarını kaydeden Ahmet Güleç, "Ramazan ayının girmesi ve KDV indiriminin 30 Eylül'e uzatılması da vatandaşın yavaş hareket etmesine neden oldu. Bu yüzden kartlı alışverişlerde ilk yarıda yakalanan yüzde 6,5'lik artış, istediğimiz gibi değil. Bu artışın KDV indiriminin biteceği endişesiyle 3'üncü çeyrekte çok daha yüksek olacağına inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri