Kaya Üzerine Yapılan Ev Görenleri Şaşırtıyor

Rize'de Reşat Eren adlı bir vatandaş, 16 metrekarelik kaya üzerine görenleri hayrete düşüren bir konut inşa etti.

Kaya Üzerine Yapılan Ev Görenleri Şaşırtıyor
15.09.2017 - Cuma

Rize'de Reşat Eren adlı bir vatandaş, 16 metrekarelik kaya üzerine görenleri hayrete düşüren bir konut inşa etti. Fındıklı'nın Sümer köyünde yaşayan 69 yaşındaki Reşat Eren'in kentin gürültüsünden kaçıp doğada zaman geçirmek amacıyla 16 metrekare kaya üzerine yaptığı ev görenleri şaşırtıyor. 

Almanya'da 40 yıllık bir çalışmanın ardından 4 yıl önce memleketine dönen Reşat Eren, ilçe merkezindeki evin gürültüsünden rahatsız olunca köyüne de bir ev yapmaya karar verdi. Ev yapmak için arazisinde bulunan 16 metrekarelik bir kaya parçasını seçen Eren,  görenleri şaşkına çeviren evi 2 yılda tamamladı. İlk olarak kayanın üst kısmını düzleştirmek için yontan Reşat Eren, tuğla ile ördüğü evi sağlamlaştırmak için de  20 adet 15'lik çelik vida kullandı.

ELEKTRİK GÜNEŞ PANELLERİNDEN

Evin bulunduğu alanda enerji nakil hattı olmaması sebebiyle de çözümü yine kendi üreten evin üzerine kurduğu güneş panellerinden elektriğini sağladı. Eren, güneş panellerinden ürettiği elektrik ile aydınlatmanın yanı sıra televizyon buzdolabı gibi ev aletlerini de çalıştırıyor.

SUYU DA DOĞADAN

Evin su ihtiyacını da bir kilometre uzaktan kendi imkanlarıyla araziye döşediği borular vasıtasıyla karşılayan Reşat Eren, ilerleyen zamanlarda evine yeni eklentiler yapmayı da düşünüyor. 

Evi yaptığı taşın çocukluğundan bu yana bölgede bulunduğunu ve taşın altından su çıktığını dile getiren Eren, kent merkezinde de evi olduğunu belirterek, "Şehirde kalmak veya köy içerisinde kalabalıkta kalmak fark etmiyor. Bana kalırsa burası kıymetini bilen için cennet. Ömrüm yettiği kadar yaz aylarında burada kalacağım. Bu yıl iki günde bir eve çıkıp geliyorum. Gelecek yıldan itibaren uzun süreli konaklama yapacağım" şeklinde konuştu.

Fırsat Projeleri