Kaş'taki Kaçak Yapılara Yıkım Kararı

Antalya’nın Kaş İlçesinde bulunan Hidayet Koyu’nda yapılan kaçak yapılaşma için yıkım kararı verildi.

Kaş'taki Kaçak Yapılara Yıkım Kararı
11.09.2017 - Pazartesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya’nın Kaş İlçesinde bulunan Hidayet Koyu’ndaki kaçak yapılanmanın önüne geçmek için kolları sıvadı…

Hürriyet Gazetesi’nden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Antalya’nın Kaş İlçesinde bulunan Hidayet Koyu’ndaki eski binalar için onarım izni alındı ancak alanda, içinde restoran, otel, kafeterya ve otoparkın olduğu dev bir tesis inşa edildi.

Tesisin yıkımı için belediye, “yıkım” için iki kez ihaleye çıktı ancak teklif veren olmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Komisyonu, kaçak yapıların derhal yıkılması kararı aldı.

“İvedi Biçimde Yıkın”

Basit onarım için alınan iznin üzerine inşa edilen birçok tesis, yıkım kararını da beraberinde getirdi. BİMER’in yanı sıra savcılıklara yapılan başvurular sonrası ilk kritik karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Komisyonu’nun 27 Nisan tarihli kararında Hidayet Koyu’nda bulunan kaçak yapıların ‘ivedi’ bir biçimde yıkılması kararı çıktı. Kaş Belediyesi’ne gönderilen yazıda, yıkım işlemi sonrası evrakların kendilerine gönderilmesi istendi.

“Karar Sürüncemede Bırakılmasın”

Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı adına yapılan açıklamada ise şöyle denildi: "Hidayet Koyu, yasa dışı uygulamaların, izinsiz yapılaşma ve işletmelerin Akdeniz sahillerindeki önde gelen örneklerinden biri oldu. Kaş adına böylesine ün salmak utanç verici. Yıkım kararının da daha fazla sürüncemede bırakılmadan derhal uygulanmasını talep ediyoruz. Sürekli ihaleye çıkarılması sonuç getirmeyecektir. Ötesi, Kaş Belediyesi'nin yıkamayacağı ölçekte bir yapı kompleksi değildir. Belediye kendi imkanlarıyla da gerçekleştirebilir bu yıkımı. Ayrıca yıkım kararı olan bir tesisin halen işletilmeye devam edilmesi de kabul edilemez. Bu konuda da ilgili kaymakamlık ve valiliği de göreve çağırıyoruz " dedi.
 

Fırsat Projeleri