Kadıköy'e Afet Eğitim Ve Bilinçlendirme Parkı

Kadıköy Belediyesi, Kozyatağı Mahallesi Saniye Ermutlu sokakta Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı inşa ediyor.

Kadıköy'e Afet Eğitim Ve Bilinçlendirme Parkı
16.08.2017 - Çarşamba

Kadıköy Belediyesi, Kozyatağı Mahallesi Saniye Ermutlu sokakta Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı inşa ediyor. 17 Ağustos Marmara Depremi üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen etkisini hala hissettiriyor. Afetler ne kadar büyük olursa olsun yapı güvenliği ve bilinçsizlik de yıkımlarda etkin rol oynuyor. Özellikle de Ege Bölgesi'nde son aylarda art arda gelen depremler de belediyeleri bu konuda daha duyarlı olmaya itiyor. Kadıköy Belediyesi de bu bağlamda özellikle çocukların deprem başta olmak üzere afetler hakkında bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla “Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı” inşa ediyor. 

Söz konusu parkta, eğlenceli ve uygulamalı eğitim teknikleri ile özellikle çocukların afet hakkında bilgilendirilmesi hedefleniyor. Kozyatağı Mahallesi Saniye Ermutlu sokakta yapımı devam eden “Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı” her bireyin olası afetleri, afetlerin oluşumlarını, afet öncesinde alınabilecek ve afet esnasında yapılması gerekenleri çeşitli simülasyonların da yardımıyla öğrenme ve tecrübe etmesine olanağı da sunacak.

Eğlenceli ve uygulamalı eğitim teknikleri ile özellikle çocukların afet hakkında bilgilendirilmesine önemli katkı sunması beklenen Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı'nda afetlerden sonra ocak, çadır vb. olarak dönüştürülebilir mobilya uygulamaları da yer alacak. 

Bu arada Kadıköy Belediyesi, okullarda da verdiği “Beton Zemin Laboratuvarı, “Mahalle Tabanlı Toplum Afet Yönetimi Projesi”, “Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı (BAK Kadıköy)”, “Yapısal Olmayan Tehlikelerin Azaltılması Projesi” gibi olası afetlere yönelik hazırlık, zarar azaltma ve müdahale çalışmalarına da devam ediyor.
 

Fırsat Projeleri