İzmir'in Gündemi Körfez Geçiş Projesi

İzmir`de yapımı planlanan Körfez Geçiş Projesi tartışmaları da beraberinde getirirken, Başkanı Kocaoğlu "Ben tüp geçişi istiyorum" dedi.

İzmir'in Gündemi Körfez Geçiş Projesi
16.11.2017 - Perşembe

İzmir'de yeni gündem yapımı planlanan Körfez Geçiş Köprüsü. Tartışmalar büyüyor. İlki Avrasya Tüneli ile işki kıtayı birleştiren ve trafikte büyük kolaylık sağlayan tüp geçiş projesi bu kez İzmir için gündemde. Hükümet tarafından yapımı planlanan İzmir Körfez Geçiş Projesi kapsamında mesafeler kısalacak, trafiğe büyük katkı sağlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı konu ile alakalı net bir açıklama ile projeyi desteklediğini açıklaması ise yeni bir tartışmayı alevledi.

Hükümet kanadı Türkiye'nin mega projelerine bir yenişsini İzmir'de Körfez Geçiş Projesi ile eklemek istiyor. İzmir Körfezinde iki yakayı birleştirecek olan dev proje için tartışmalar başlamış durumda. İstanbul Boğazı'nda hayata geçirilen iki mega proje Marmaray ve Avrasya Tüneli'nin birleşimi olarak inşaa edilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi kapsmaında Çiğli'den Narlıdere'ye 6 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde geçilebilecek.

Projenin gündeme gelmesi sonrasında ise İzmir adeta ikiye bölünmüş durumda. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu son yaptığı açıklamasında ise projeden yana tavır aldı. Bu tavrı nedeniyle bir anda belli odakların hedefi halinegeldi ve eleştiriler art arda sıralanmaya başladı.

Konuyla ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu yaptığı açıklamasında, "İzmirli isterse yaparız." atfına dikkat çekerken "Ben vatandaşın en fazla oyuyla seçilmiş kardeşinizim. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Ben tüp geçişi istiyorum. Duymayan bir daha duysun. Ben tüp geçişin tartışmasız yapılmasını istiyorum. Yapın kardeşim.” ifadelerini kullanması sonrasında tartışmalar başladı.

Fırsat Projeleri