İşte Ucuz Konutun Formülü!

Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, ucuz konut üretimi konusunda açıklama yaptı…

İşte Ucuz Konutun Formülü!
08.08.2017 - Salı

Konut fiyatlarının düşmesi için maliyetlerin düşmesinin gerektiğinin altını çizen Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, konutta ucuz üretime ilişkin görüşlerini aktardı.

Aynı zamanda konut fiyatlarında balon iddialarına cevap veren Okka; “Arsa sahiplerinin yüzde 60’lara varan hak taleplerinden dolayı konut fiyatları yüksek seyrediyor” dedi. 


Arsa Sahipleri Fiyatları Yükseltiyor


Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, “Bugün İstanbul’da 3 bin liraya satılması gereken bir yerde arsa sahipleri yüzde 55 hak talep eder hale geldi. Bir firma olarak bu oranları veriyorsanız ya vergisel, inşaat maliyeti açısından kaçak dövüşeceksiniz ya da metrekaresini 4 bin 500- 5 bin liradan satacaksınız demektir. Arsa sahiplerinin bu tutumu yüzünden konut fiyatları yüksek seyrediyor. Yoksa İstanbul’da konut fiyatlarında bir şişirme söz konusu değil” dedi. 


Fiyatların Düşmesi İçin Maliyetler Düşmeli


Okka, “Kentsel dönüşümde, yüzde 45 arsa sahibi alacak diye, bir anlaşma yapıyorsunuz. Arsa sahipleri ise müteahhitleri birbirine kırdırarak bu oranı yüzde 60’lara kadar çıkartıyor. Bunlar sektör açısından çok ciddi rakamlar” diye konuştu.


Firmaların birbirleriyle rekabet edip arsa oranlarını artırmak yerine belli bir seviyede tutmaları gerektiğinin altını çizen Okka; “Şu anda standart 100 metrekare bir daireyi vergisel boyutuyla birlikte 350-400 bin liraya mal ediyorsunuz. Bunun satışı için de 450 bin liranın altında olmaması lazım. Konut fiyatlarının düşmesi için maliyetlerin düşmesi gerekli. Vergisel ve sigorta ücretlerinde yapılacak düzenlemeler sonrası konut fiyatları ucuzlayacaktır” şeklinde konuştu.
 

Fırsat Projeleri