İşte Konut Fiyatlarını Yükselten Etkenler

Sahibinden.com Emlak Endeksi verilerine göre büyük projeler ve kentsel dönüşüm projeleri konut fiyatlarını artırıyor. 

İşte Konut Fiyatlarını Yükselten Etkenler
21.11.2017 - Salı

Sahibinden.com Emlak Endeksi verilerine göre büyük projeler ve kentsel dönüşüm projeleri konut fiyatlarını artırıyor. 

Endekse göre kentsel dönüşüm ve büyük projelerin devam ettiği İstanbul'da Çatalca, Ankara'da Kızılcahamam ve İzmir'de Karaburun son bir yılda konut fiyatları en fazla yükselen ilçeler olarak dikkat çekti.

Yeni ve kentsel dönüşüm projelernin arttığı İstanbul'un Çatalca ve Silivri ilçelerinde satılık konutların metrekare fiyatları geçen yılın aynı döneme oranla yüzde 16.2 ve yüzde 15.5 yükseliş gösterdi.

BAŞKENTTE DE FİYATLAR ARTIYOR

Ankara'da da satılık konutların metrekare fiyatlarında Kızılcahamam, geçen yılın aynı döneme göre yüzde 22.2 artışla dikkati çekti. Kızılcahamam'ı, yüzde 15.4 artışla Beypazarı takip etti.

İZMİR'DE YÜZDE 25 ÜZERİNDE ARTIŞ

Ege'nin incisi İzmir'de de bir süredir sayısı artan kanal, liman gibi projelerle anılan Karaburun'da, satılık konutların metrekare fiyatlarında son bir yılda yüzde 28.8 artış kaydedildi. Konut projeleri ve limanla anılan Seferihisar ise yüzde 23.1 artışla Karaburun'u izledi.

KİRALIK DAİRE FİYATLARI DA UÇUŞTA

Özellikle İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerinin görüldüğü Sultangazi'de kiralık konut metrekare fiyatları, son bir yılda yüzde 11.2, üçüncü havalimanının yer alacağı Arnavutköy'de yüzde 8.4 yükseldi. Kiralık daire metrekare fiyatları, Ankara'nın Çubuk ilçesinde kentsel dönüşüm projesinin etkisiyle son bir yılda yüzde 26.5 artış kaydederken, altyapı projelerinin ve ulaşım imkanlarının arttığı Akyurt ilçesinde ise yüzde 21.5 arttı. İzmir'de de kentsel dönüşümde ön plana çıkan ilçeleri Tire ve Çiğli'de de kiralık konutların metrekare fiyatları yüzde 53.1 ve yüzde 26.4 yükseldi.

Fırsat Projeleri