İşte Kanal İstanbul Projesi'nin Güzergahı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna çılgın proje olarak açıklanan Kanal İstanbul projesinin güzergahı belli oldu.

İşte Kanal İstanbul Projesi'nin Güzergahı
05.12.2017 - Salı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna çılgın proje olarak açıklanan Kanal İstanbul projesinin güzergahı belli oldu. Ulaştirma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek Kanal İstanbul projesinin güzergahı açıklandı. 

İstanbul ili Küçükçekmece, Avcılar, Arnavutköy, Başakşehir, ilçe Istanbul Avrupa Yakası mevkiinde yapılması planlanan Kanal İstanbul projesine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci (ÇED) başladı.

Yapılan çalışmalar sonucunda 60 milyar liralık proje bedeli ile hayata geçirilen Kanal İstanbul projesi için Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlayarak, Sazlıdere Baraj Havzası boyunca devam eden ve sonrasında Sazlıbosna Köyü'nü geçerek Dursunköy'ün doğusuna ulaşıp Baklalı Köyü'nü geçtikten sonra Terkos Gölü'nün batısında Karadeniz'e ulaşan alternatif güzergâhın İstanbul Boğazı'na alternatif su yoluen uygun güzergâh olduğu kaydedildi.

İSTANBUL BOĞAZI'NDAKİ AŞIRI BASKI AZALTILACAK

Yetkililer yapılan değerlendirmeler sonucu Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri sınırları içerisinde planlan “Kanal İstanbul” projesinin hayata geçirilmesiyle; İstanbul Boğazı'ndaki aşırı baskının azaltılmasının yanı sıra muhtemel bir deniz kazası sonrasında yaşanabilecek olayların önüne geçilebileceğini de dile getiriyor. 

Fırsat Projeleri