İşte İnşaat Sektörünü Etkileyen Unsurlar!

GYODER, Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 2. Çeyrek Raporu’nu yayınlandı. İşte sektöre yön veren unsurlar.

İşte İnşaat Sektörünü Etkileyen Unsurlar!
09.09.2017 - Cumartesi

Açıklan GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 2. Çeyrek Raporu kapsamında inşaat sektörünün gündemini belirleyen unsurlar ortaya çıktı.

Türkiye ekonomisinden, temel makroekonomik göstergelere, sektör içi üretim rakamlarından, çeşitli istatistiklere kadar önemli bilgiler aktaran ‘GYODER Gösterge’ ile gayrimenkul sektörüne ışık tutmaya devam ediyor. 


Türk gayrimenkul ve inşaat sektörünü 2016 yılında etkileyen unsurlar ile 2017 yılında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle özetlemek mümkün:


İşte O Maddeler!


Emlak Konut GYO AŞ ve GYODER Üyeleri’nin öncülük ettiği ilk kez 20 yıl vade ve düşük konut kredi faizleri sektöre itici bir güç kazandırarak çarpan etkisi ile diğer yüklenici ve tüketicileri olumlu etkilemesi,

Yabancı yatırımcının sadece konut niteliği ve niceliğine değil, aynı zamanda mülk edindikleri şehri ‘bir yaşam alanı’ olarak görmeleri ve bunun en tipik örneğinin İstanbul’da görülen yabancı talebi olması,

Kredi faizlerinde 2016 yılının son çeyreği ile 2017 yılı ilk çeyreğinde görülen düşüşlerin taşınmaz talebini olumlu etkiliyor olması, 11-Konut yapı izinlerinin piyasa beklentilerine göre yükleniciler tarafından azaltılıp-çoğaltılması.

Her türlü gelişmeye karşın, yabancı yatırımcının ilgisinin devam ediyor olması, bu noktada dövizin değer kazanmasının yarattığı faydanın yabancı yatırımcılar için göreceli ucuzluk sağlaması.

Konuttaki KDV indiriminin Mart ayından Eylül ayına uzatılması,

En az 1 milyon Dolarlık taşınmaz satın alan ve 3 yıl satılmaması şartı ile yabancıya vatandaşlık veren düzenleme,  
 

Fırsat Projeleri