İstanbul'un Gözde Ulaşım Hattı Uzatılıyor

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, İstanbul'un en çok yolcu taşıyan ulaşım aksı olan metrobüs hattının Silivri'ye kadar uzatılacağını söyledi.

İstanbul'un Gözde Ulaşım Hattı Uzatılıyor
17.11.2017 - Cuma

İETT Genel Müdürü Arif Emecen, İstanbul'un en çok yolcu taşıyan ulaşım aksı olan metrobüs hattının Silivri'ye kadar uzatılacağını söyledi. Arif Emecen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, kasım ayı toplantılarının dördüncüsünü gerçekleştirdi. Toplantıda İETT Genel Müdürlüğü'nün "2018 Yılı Bütçesi ve Performans Programı" görüşüldü. Faaliyetlerin anlatıldığı bölümde söz alan İETT Genel Müdürü Arif Emecen metrobüsle yolculuklardaki konforu artırmanın ilk hedefleri olduğunu ve iyileştirme projelerine devam ettiklerini belirterek, "Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır" ifadelerini kullandı.

İETT AVRUPA'NIN EN GENÇ OTOBÜS FİLOSUNA SAHİP

İETT'nin yaş ortalaması 5,15 olan 3 bin 130 otobüsü ile Avrupa’nın en geç filosuna sahip olduğunu dile getiren Arif Emecen, "İETT, denetim ve yürütümünden sorumlu olduğu Özel Halk Otobüs ve Otobüs AŞ otobüsleri ile birlikte günde yaklaşık 50 bin sefer gerçekleştirerek, 4 milyon yolcu taşımaktadır. İstanbul'da kıtalararası yolculuğu hızlandıran metrobüste ise 590 aracımızla hizmet veriyoruz. Yolculuklardaki konforu arttırmak ilk hedefimiz. 52 kilometre ve 45 istasyonumuzla birlikte iyileştirme projelerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Planlanan Beylikdüzü-Silivri güzergahı ile İstanbul halkı hızlı ve konforlu ulaşım hizmetlerinden birine daha kavuşacaktır" şeklinde konuştu.

İstanbul'da hizmet veren tüm otobüs hatlarını ana-besleme hat modeli olarak yeniden düzenlediklerini anlatan Arif Emecen, "Her mahalleden merkeze olan hat yapısını her mahalleden en yakın metro veya metrobüs istasyonuna entegre olacak şekilde düzenleyerek hatlardaki sefer sıklığının artması sağlanıp seyahat süresi kısaltılmaktadır. Böylelikle daha kısa sürede daha konforlu bir ulaşım hizmeti sağlanmaktadır. Mevcutta 725 olan hat sayısı ana-besleme hat modeline göre yeniden planlandığında toplam hat sayısı 429'a düşerek ortalama hat uzunluğunun da 18 kilometreden 13 kilometreye düşürülmesi ile sefer sıklığının yüzde 50 arttırılması hedefleniyor. Metro istasyonları ile entegre olan besleme hatlar sayesinde metrekareye 4 kişi olacak şekilde sefer sıklığı planlamaları yapılarak konfor oranının yüzde 25 oranında arttırılması hedefleniyor" diye konuştu.

Emecen, entegre planlamanın ilk uygulamasını Maltepe'de yaptıklarını da belirterek, Zümrütevler bölgesinde çalışan hatların uzun seferlerini azalttıklarını ve tüm mahalleyi kapsayacak 5 hat açıldığını anımsattı.

Fırsat Projeleri