İstanbul'dan Konut Alan Kazanıyor

Endeksa'ya göre İstanbul'da konut yatırımının geri dönüş süresinin Avrupa'nın önde gelen şehirleriyle aynı seviyede. 

İstanbul'dan Konut Alan Kazanıyor
24.08.2017 - Perşembe

Endeksa'ya göre İstanbul'da konut yatırımının geri dönüş süresinin Avrupa'nın önde gelen şehirleriyle aynı seviyede. 

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu Endeksa, İstanbul’da konut yatırımının geri dönüş süresi 21 yıl. İstanbul, geri dönüş süresinde Madrid, Kopenhag ve Brüksel ile aynı seviyede olduğunu açıkladı.

Endeksa'nın hazırladığı verilere göre İstanbul’da konutların ortalama brüt alanı 118 metrekare, ortalama birim fiyatı 4 bin 400 TL/metrekare, ortalama konut fiyatı 517 bin TL.  Konut satış fiyatı kira getirisi ile karşılaştırıldığında ise İstanbul’da geri dönüş süresinin 21 yıl.

MADRİD, KOPENHAG VE BRÜKSEL İLE AYNI

Yine verilere gör İstanbul bu rakam ile tüm dünyada Madrid, Kopenhag ve Brüksel geri dönüş süreleri ile aynı seviyede bulunuyor. İstanbul gayrimenkul yatırımında bir dünya kenti Global Property Price’ın raporuna göre dünya kenti İtalya'nın başkenti Roma’da konut yatırımının geri dönüş süresi ise yaklaşık yarım yüz yıl (42 yıl). 

LONDRA'DA GERİ DÖNÜŞ 31 YIL!

Konutların değerini kazanması gelişmiş ülkelerden Japonya’da 38, ABD'nin önde gelen şehirlerinden New York’ta 34, Almanya'nın başkenti Berlin’de 33, Londra ve Moskova’da ise 31 yıl olarak dikkat çekiyor. 

İSTANBUL DUBAİ İLE BENZERLİK GÖSTERİYOR

İstanbul, konutun geri dönüş süresi olarak Dubai ile benzerlik gösteriyor. 

EN İYİ GERİ DÖNÜŞ MIAMI'DE

Bu arada yatırım olarak konutun en iyi dönüşü ise 11 yılla Miami ön plana çıkıyor. Türkiye’deki konut fiyatlarının sürekli karşılaştırıldığı San Francisco'da ise konut geri dönüşümü 23 yıl olarak dikkat çekiyor.


 

Fırsat Projeleri