İstanbul'da Ofis Kiraları Yükseldi

İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki dönem verilerine göre yüzde 0.22 artış yaşandı…

İstanbul'da Ofis Kiraları Yükseldi
03.08.2017 - Perşembe

REIDIN’in “Ofis Kira Endeksi 2017 İkinci Çeyrek Sonuçları’ araştırması açıklandı. Açıklanan verilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan kira endeksinde artış gerçekleşti. Ofis kiraları alt fiyat segmentine göre ise yüzde 0.50 oranında azaldı.


Rapor kapsamında Ankara’nın merkezi iş alanlarındaki üst segment ofis kira değerinde ise yüzde 1.10 azalış, alt segmentte yüzde 0.19 oranında artış olurken İzmir’de de üst segment ofis kira değerinde yüzde 0.28, alt segmentte yüzde 0.58 oranında artış yaşandı.


Anadolu Yakasının En Pahalı Ofisleri Bu Bölgede


14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, İstanbul’un Anadolu Yakası ofislerinde metrekare bazında ortalama 28.22 dolarlık kira değeri olduğu belirlendi. Anadolu Yakası sınırlarında yer alan Ataşehir bölgesi ofis kiralarında 18.86 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge olurken 4.26 dolar ile Kurtköy, en düşük ofis kiralarına sahip bölge oldu.


Avrupa Yakasında Ofis Kiraları Ne Durumda? 


Açıklanan rapora göre Avrupa Yakası’nda üst segment ofislerin metrekare değeri 34.37 dolar oldu. kapsayan İstanbul Merkezi İş Alanı olarak bilinen Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinin büyük çoğunluğunu içeren ofis binalarında üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.37 dolar, alt fiyat segmenti ise 18.73 dolar olarak ölçüldü. İstanbul Merkezi İş Alanı dışında kalan bölgelerde ise bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi, üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 29.93 dolar, alt fiyat segmentinde ise 20.48 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

Avrupa Yakası’nın En Ucuz Ofisleri Beylikdüzü’nde 


Rapora göre en düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 doları, alt fiyat segmentinde ise 5.86 Amerikan doları ile Beylikdüzü-Esenyurt ofis bölgesi oldu.

Fırsat Projeleri