İstanbul'da Konut Ve Ticari Alan Sayısı Artıyor

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte bir yandan yapılanma yenileniyor diğer yandan da konut ve ticari alan sayısı artış gösteriyor.

İstanbul'da Konut Ve Ticari Alan Sayısı Artıyor
29.08.2017 - Salı

Kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte bir yandan yapılanma yenileniyor diğer yandan da konut ve ticari alan sayısı artış gösteriyor.

Reidin'in açıkladığı rapora göre İstanbul'a 2021 yılına kadar yaklaşık 188 bin 347 yeni konut daha inşa edilecek. Reidin CEO'su Kerim Bertrand tarafından yapılan açıklamada, Ocak 2015 ve sonrasında tamamlanan konut projeleriyle şu an inşaat halinde ve öncesinde tamamlanacak projeler karşılaştırıldığında 2+1 tipindeki dairelerin üretiminde artış olduğunu dile getirdi.

Özellikle mege kent İstanbul'da kentsel dönüşümün yanı sıra şehre modern bir alt ve üstyapı kazandırmak için her geçen gün yeni bir proje inşa ediliyor. Bu yeni projelerle birlikte şehirdeki konut ve ticari alan sayısında da artış meydana geliyor. Reidin’in markalı konut projeleri stok verilerine göre de İstanbul’da 2021 yılına kadar yaklaşık 188 bin 347 yeni konut stoka katılmış olacak. 

Rapor, şu anda inşaat halinde olup, 2021 yılı ve öncesinde inşaatı tamamlanacak olan markalı konut projeleri üzerinden oluşturuluyor. 

ESENYURT EN KALABALIK İLÇE

Bu arada İstanbul'un en kalabalık ilçesi Esenyurt, konut stoku en fazla olan ilçe olarak da dikkat çekiyor. Esenyurt'ta ortalama metrekare fiyatları 5 bin TL’nin altında olan ve projelendirilen 49 projede 34 bin 186 daire stoku bulunuyor. Kentsel dönüşümün genelde bina bazlı yapıldığı Kadıköy ise en çok projenin olduğu ilçe konumunda. Kadıköy'de ise metrekare fiyatları 10 bin TL’nin üstünde... Kadıköy’de 106 projede 16 bin 763 daire yeni sahiplerini bekliyor. 

2015 itibarıyla tamamlanan projelerde 2+1 dairelerin oranının yüzde 32 olduğunu kaydeden Kerim Bertrand, bu rakamın devam eden ve 2021 öncesinde tamamlanacak projelerde yüzde 35’e çıktığını ifade etti.

Fırsat Projeleri