İstanbul'da En Ucuz Kiralar Bu Bölgelerde

Alt ya da orta gelirli vatandaşlar için en uygun kiralık evler hangi bölgelerde yer alıyor? İşte cevabı…

İstanbul'da En Ucuz Kiralar Bu Bölgelerde
23.08.2017 - Çarşamba

Hem İstanbul’da yaşamak hem de ucuz kira ödemek isteyenler için alternatif bölgeler şehrin uzağında kalıyor.

İstanbul’da yaşayan ve alt ya da orta gelir grubuna sahip vatandaşlar için kiralar başlı başına bir sorun. Hürriyet’in haberine göre şehrin uzak ve gelişen bölgelerinden ev alan veya kiralayan vatandaşlar için en uygun kiralık evler Esenyurt, Arnavutköy, Beylikdüzü, Avcılar, Sancaktepe, Silivri, Çatalca, Sultangazi, Başakşehir ve Sultanbeyli'de yer alıyor. Bu ilçeler arasında en ucuz bölgede bile metrekare satış fiyatı 2 bin lirayı aşıyor.

Taşı Toprağı Altın

Her metrekaresi giderek daha da değerlenen İstanbul’da ev sahibi olmak git gide zorlaşıyor. Sınırlı arsa arzı ve kentsel dönüşümün etkisiyle şehrin merkezi ilçelerinde fiyatlar tırmanırken, dar ve orta gelirli için seçenekler daralıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta faaliyet gösteren Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) Hürriyet okurları için İstanbul’da ev sahibi olunacak en ucuz 10 adresi araştırdı. İşte sonuçlar:

Şehir Merkezi Hayal Oldu

Araştırmalar gösteriyor ki orta, hatta orta üstü gelirli vatandaş için şehrin merkezi lokasyonlarında ev sahibi olmak hayal oldu. Hem Avrupa hem de Anadolu yakasında şehrin gelişim çeperleri bu gelir grubu için öne çıkıyor. Esenyurt’ta 0-5 yaş arası binalarda uygun fiyatlı evler yer alırken, bu bölgede dahi 100 metrekare bir evin fiyatı 218 bini aşıyor. İstanbul’da en pahalı ilçe olarak ise Beşiktaş öne çıkıyor. Beşiktaş’ta ise metrekare fiyatı 18 bini aşıyor ve en ucuz ilçenin 8 katının da üstünde seyrediyor.

En Ucuz Kira 800 TL

Gelir düzeyi alt grupta yer alan vatandaşlar mecburen kiracı oluyor. Kira fiyatlarına baktığımızda da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Türkiye Veri İşleme Merkezi Strateji ve İş Geliştirme Direktörü Ömer Türkoğlu, “Dar gelirli vatandaşların tercih ettiği ilçelerde 100 metrekare bir evin kirası 800 lira ile 1250 lira arasında değişiyor. Ortalama metrekare kira bedeli Arnavutköy ve Çatalca için 8 lira, Esenyurt ve Sultangazi için 10 lira, Avcılar, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenler ve Sultanbeyli için 11 lira, Başakşehir için de 12 lira” dedi.

Talepler Devam Ediyor

Dar ve orta gelirli vatandaş uygun fiyatlı konut projelerine yoğun ilgi gösteriyor. Bunu kura ile satışa sunulan projelerden anlamak mümkün. Ülke genelinde konuta talep hala canlı, ancak vatandaş alım gücüne uygun seçenek bulmakta zorlanıyor. Son olarak TOKİ aylık 603 liradan başlayan taksitle orta gelirli vatandaşa Kayaşehir’de konut imkânı sunduğunu açıkladı. Kura ile sahibini bulacak 1892 eve başvurular 5 Eylül’de yapılacak.

Fırsat Projeleri