İstanbul'un Metro Ağı Büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da 50.3 kilometre uzunluğunda metro hattının ihale aşamasında olduğunu söyledi.

İstanbul'un Metro Ağı Büyüyor
09.08.2017 - Çarşamba

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da 50.3 kilometre uzunluğunda metro hattının ihale aşamasında olduğunu söyledi.

İstanbul'un trafik probleminin çözümünde büyük önem taşıyan metro hattına ilişkin çalışmalar devam ediyor. Şehrin metro ve raylı sistem yatırımları aralıksız devam ederken, konuya ilişkin İBB Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarına bilgi verdi.

Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın Çobançeşme - Kuyumcukent TBM Montaj Programı'na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Şu an çoğunluğu metro olmak üzere 257.3 kilometre raylı sistemin yapımı da devam ediyor. Gezin bakın, dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar yoğun metro yatırımı yok. 50,3 kilometre raylı sistemin de ihale aşamasında. 2019’da İstanbul’daki raylı sistemleri 441 kilometreye taşıyacağız. Raylı sistemlerde nihai hedefinin ise bin 23 kilometre. Silivri’den Gebze’ye, Sabiha Gökçen’den 3. Havalimanına kadar İstanbul’un her noktasına hızlı, güvenli ve konforlu erişim imkanını vermiş olacağız. İstanbul’u bir taraftan akıllı şehir yapmaya çalışırken, değir taraftan da ulaşım sorununu metrolarla çözmek için çalışıyoruz. Metro gibi hızlı, güvenli ve konforlu bir ulaşım aracı yaparsanız, özel araç lüks olur. İnsanlar özellikle hafta içi metroyu tercih eder" şeklinde konuştu.

Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı’nın 2019’un ilk yarısında açılacağını müjdesini veren Başkan Topbaş, "Bakırköy, Bahçelievler, Küçükçekmece, Başakşehir ve Bağcılar ilçelerini birbirine bağlayacak 13.4 kilometrelik Ataköy - Basın Ekspres - İkitelli Metro Hattı toplam 12 adet istasyondan oluşacak. Ataköy-İkitelli arasını 19.5 dakikaya indirecek hat, 338 Milyon 272 bin euroya mal olacak. Başakşehir - Olimpiyat Kirazlı Metro Hattı’nın İkitelli Güney Sanayi İstasyonu'ndan başlayan hat, TEM ve D-100 Karayolu'nu bağlayan Basın Ekspres Bağlantı Yolu'na paralel bir koridor izleyerek Ataköy İstasyonu'nda son bulacak" ifadelerini kullandı.

Fırsat Projeleri