İstanbul Kentsel Dönüşümünde Yer Yerinden Oynayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'da planlanan kentsel dönüşüm başladığında Türkiye'de çığır açacağını söyledi.

İstanbul Kentsel Dönüşümünde Yer Yerinden Oynayacak
01.03.2018 - Perşembe

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'daki kentsel dönüşüm ve Kanal İstanbul ile ilgili soruları cevapladı. Kanal İstanbul projesinde gelen itirazları değerlendirdiklerini belirterek "ÇED süresinde halkın katılımı toplantısı düzenliyoruz. Burada da halkı dinleyip, itirazlarını alacağız" diye konuştu.

'KANAL İSTANBUL İÇİN HALKI DİNLEYECEĞİZ'

İstanbul'un mega projelerinden olan Kanal İstanbul hakkında açıklama yapan Bakan Özhaseki "ÇED süresinde halkın katılımı toplantısı düzenleriz. Vatandaşlar da gelir. Orada itirazları alıyoruz, haklı görülenleri dinliyoruz. Kanal İstanbul için de bu toplantıyı yapacağız. ÇED süresi Avrupa ile aynı kıstaslarda" dedi.

600 BİN BİNAYA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm konusunda önemli yol alındığını söyleyen Bakan Özhaseki "2012 yılında başlatılan bir çalışma var. Yasalarla iş hızlanmış ama 5 sene içinde geldiğimiz durum, riskli alan içine giren 549 bin civarında, 1 milyon 200 bin birimin dönüşüm içine girdi. 600 bin birim yenilenmiş. Bu bizim için yeterli değil" dedi.

YER YERİNDEN OYNAYACAK

İstanbul'da başlatılacak olan kentsel dönüşüm ile "Türkiye'de yer yerinden oynayacak" diyen Özhaseki "Belediyelere ne tür teşvikler yapacağımız hususu da çalışıldı. A, B, C planımız hazır. Start verildiğinde Türkiye'de yer yerinden oynayacak. Bu yaza çok rahat başlarız. İşe başlarız, İstanbul için de başlarız" dedi.

Fırsat Projeleri