İstanbul Giderek Doluyor

Yüz ölçümü 5 bin 313 kilometrekare olan İstanbul’un dolgu alanları giderek artıyor…

İstanbul Giderek Doluyor
11.09.2017 - Pazartesi

İstanbul’un nerdeyse gayri resmi ilçesi olarak yükselen dolgu alanlarının yüz ölçümü 2 bin 550 kilometreye ulaştı…

İstanbul’un 39 ilçesi içinde en büyüğü 1043.58 kilometrekare ile Çatalca, en küçüğü ise 7.17 kilometrekare ile Güngören. Yüz ölçümü 5 bin 313 kilometrekare olan İstanbul’da neredeyse bir ilçe büyüklüğüne ulaşan dolgu alanları son zamanlarda ses getirmeye başladı.

1980’lerin başından bu yana denizden alınan ve büyüklüğü altı kilometrekareye yaklaşan dolgu alanlar 2000’den bu yana doldurulmaya devam edildi ve yüz ölçümü, 2.34 km2’lik Heybeliada’dan daha büyük duruma geldi.

Doldurma İşlemi Son 15 Yılda Hızlandı

İstanbul’da kıyıların ekonomik sebeplerle sistematik olarak doldurulması, özellikle son 15 yılda büyük hız kazandı. Maltepe ve Yenikapı gibi bazı noktalarda müdahale o kadar büyük ki, bu tarihi şehrin haritası, uçaktan bakıldığında görünen manzarası dramatik biçimde değişime uğradı. Her iki projede kullanılan dolgu malzemesinin İstanbul’da 2012’den bu yana süren kentsel dönüşüm ile ortaya çıkan hafriyat malzemesi olması da bu iki alanda yapılan dolgu çalışmalarının ortak noktasını oluşturuyor.

Şehrin Sorunlarına Kısa Vadeli Çözümler

Dolgu alanları ile Şehir Plancıları Odası “Boğaz hattında otopark yapımı için devam eden dolgular, Kadıköy’de cami, Yenikapı’da arıtma tesisi, Maltepe’de miting alanı, tüm Marmara kıyısı boyunca devam eden yollarda görüldüğü gibi her türlü kamusal donatı ihtiyacının karşılanmasında arazi elde etmenin yolu ne yazık ki dolgu yapmak gibi görünüyor. Kent içinde yaratamadığımız yeşil alanlar ile koruyamadığımız sahil şeridini dolgu alanları yaparak telafi etmeye çalışıyoruz. Oysa Boğaz gibi eşsiz coğrafyaya sahip bir kentte, kıyıların doğal olarak korunması kent estetiğini artıran bir unsur olabilirdi” yorumunda bulundu. 

Deprem riskine de dikkat çeken şehir plancılarına göre asıl sorun, şehrin sorunlarına proje bazlı ve kısa vadeli çözümler geliştirilmesi. Sahiller genellikle arazi kamulaştırma bedelinden kaçılması ve hafriyatın değerlendirilmesi gibi gerekçelerle dolduruyor. 
 

Fırsat Projeleri